Liposuction

Ameliyat, liposuction uygulanacak bölgenin genişliğine nazaran lokal anestezi ya da genel anestezi altında yapılabilir. 15-20 cm yi geçmeyen dar …

Liposuction
A+
A-
24 Temmuz 2022 14:40
7

Ameliyat, liposuction uygulanacak bölgenin genişliğine nazaran lokal anestezi ya da genel anestezi altında yapılabilir. 15-20 cm yi geçmeyen dar ve hudutlu bir bölgelerdeki uygulamalarda lokal anestezi, daha geniş bölgeler için genel anestezi yapılmaktadır.

Ameliyatın lokal anestezi altında yapılabilmesinden istifade ederek maliyeti düşürmek ismine muayenehane şartlarında yapılmasını sıhhat açısından hakikat değildir. Bu nedenle liposuction ameliyatı, kolaya alınmamalı ve kesinlikle uygun donanıma sahip bir hastanede yapılmalıdır.

işleme başlamadan evvel, liposuction uygulanacak bölgelere kanamayı azaltıcı özel solüsyonlar enjekte edilir. Böylelikle ameliyat esnasında kan kaybı ya hiç olmaz ya da çok az olur, bu uygulama ayrıyeten ameliyattan sonra hissedilen ağrıyı da önemli manada azaltır.

Deriden yalnızca kanülün girebilmesine yetecek kadar delikler açıyorum. Bunlar genelde çoklukla 3-5 mm oluyor.

Tam eklemler üzerinde derinin kıvrım yerleri ya da bikini içi üzere dışarıdan görülmeyen yerlerden açıyorum. Ameliyatın bitiminde minik birkaç dikiş ile kapatıyorum. Delikleri zımnî yerlerden açtığım için, delik izlerinin belirginliği birkaç ay sonra çabucak hemen görülmeyecek kadar azalıyor. Ameliyatın akabinde birinci gün hafif ağrı olabilir, bu olağandır. Hissedeceğiniz ağrı çok şiddetli olmayıp olağan ağrı kesici ilaçlar ile rahatlıkla kesilir. Ameliyattan 2-3 saat sonra yardım ile yürümeye başlayabilirsiniz.

Liposuctiondışında öteki bir ameliyat yapılmamışsa ve liposuction çok geniş bölgelere uygulanmamış ise birebir günün akşamı hastaneden çıkabilirsiniz. Geniş bir liposuction uygulanmışsa 1 gün hastanede kalmanız faydalı olur. İstirahat halinde ağrı hissetmezsiniz, ağrı yalnızca liposuction uygulanan yerlere elinizle bastırdığınızda ya da oturup kalkarken hareket halindeyken olur. O da sizi rahatsız etmeyecek şiddette hafif bir ağrıdır. Ameliyattan 1 gün sonra artık yardımsız ve takviyesiz yürüyebilecek hale gelirsiniz, birkaç gün içinde kısa aralı seyahatlere çıkabilecek kadar güzelleşirsiniz. Ameliyattan 2-3 gün sonra banyo yapabilirsiniz. Ameliyattan sonra birkaç gün sonra kendi işinizi kendiniz yapabilecek derecede güzelleşirsiniz. Şayet işiniz ağır ve yorucu değilse çalışma hayatına da dönebilir, uçak seyahati yapabilirsiniz. 5-7 gün sonra ağır, yorucu ve uzun müddetli olmamak şartı ile her türlü aktiviteyi yapabilecek hale gelirsiniz.

Liposuctionişleminin yan tesirlerini üzerinizde fazla hissetmemeniz ve en aza indirilmesi için en kısa vakitte olağan hayatınıza dönmenizde fayda vardır. Ağır ve yorucu işlere başlamanız, güzelleşme süreci gereği 2-3 haftayı bulabilir. Liposuction deliklerinin uygunlaşması için gereken 15 günün akabinde havuza ve denize de girebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.