Site Rengi

Meb Yayınları 3. Sınıf Matematik Çalışma Kitabı 2021 – 2022 Pdf İndir

Meb Yayınları 3. Sınıf Matematik Çalışma Kitabı 2021 – 2022 Pdf İndir

Meb Yayınları 3. Sınıf Matematik Çalışma Kitabı 2021 – 2022 Pdf İndir
19.07.2021
78
A+
A-

Meb Yayınları 3. Sınıf Matematik Çalışma Kitabı 2021 – 2022 Pdf İndir

Matematik, numaralar, felsefe, uzay ve fizik gibi konularla ilgilenir. Matematikçiler ve filozoflar arasında matematiğin kesin kapsamı ve tanımı konusunda görüş ayrılığı vardır.

Matematikçiler örüntüleri araştırır ve bunları yeni konjektürler formüle etmekte kullanırlar. Bu konjektürlerin doğruluğunu veya yanlışlığını matematiksel ispat yoluyla çözmeye çalışırlar. Matematiksel yapılar gerçek fenomenleri iyi modelize ettiklerinde matematiksel düşünce doğa hakkında tahmin yürütmemizi ve onun iç yüzünü anlamamızı sağlayabilir. Matematik soyutlama ve mantığı kullanarak ve sistemli çalışmayla fiziksel objelerin şekillerini ve hareketlerini saymayı, hesaplamayı ve ölçmeyi mümkün kılar ve böylece gelişir. Pratik matematik yazılı kayıtlardan beri insan etkinliği olagelmiştir. Matematik problemlerinin çözümü için gerekli araştırma yıllarca hatta yüzyıllarca süren bir çaba gerektirebilir.

İlk titiz kayıtlara Yunan matematiğinde rastlanır. Giuseppe Peano (1858-1932), David Hilbert (1862-1943) ve diğerlerinin geç 19 yüzyılda belitsel sistemler üzerine kurdukları çalışmalarından beri matematiksel araştırmada doğruyu kurmanın geleneği değişti. Matematik Rönesans’a kadar görece yavaş gelişti. Sonra matematikteki yenilikler diğer yeni bilimsel keșiflerle etkileșerek matematiksel keșiflerde günümüzde hala devam eden hızlı bir artış sağladı.

Galileo Galilei (1564-1642) “Kainat dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz. O, matematik dilinde yazılmış; harfleri üçgen, daire ve diğer geometrik şekillerdir. Bu dil ve harfler olmaksızın kitabın bir tek kelimeyi anlamaya olanak yoktur. Bunlar olmaksızın yapılan karanlık bir labirentte amaçsızca dolaşmaktır.” Carl Friedrich Gauss (1777-1855) matematiği bilimlerin kraliçesine benzetmiştir. Benjamin Peirce (1809-1880) matematik için bilimlerin sonuçlarının çizilmesi için gereken bilim demiştir. David Hilbert “Biz burada gelişigüzel konuşmayız. Matematik şart koşulan rastgele kuralların olduğu bir oyun gibi değildir. O yalnızca içsel gerekliliğin olduğu kavramsal bir sistemdir, aksi hiçbir şey değil.” Albert Einstein (1879-1955), “Matematik kesin olduğunda gerçeği yansıtmaz, gerçeği yansıttığında kesin değildir.” Fransız matematikçi Claire Voisin, “Matematikte yaratıcı itki, her yerinde kendini ifade etmeyi denemesidir.” der.

Matematik dünya genelinde doğa bilimleri, mühendislik, teknoloji ve maliye gibi birçok alanın temel aracıdır. Uygulamalı matematik, matematiksel bilginin diğer alanlara uygulanmasıyla ilgilidir. Bu uygulamalar sayesinde istatistik ve oyun teorisi gibi tamamıyla yeni matematik disiplinleri doğmuştur. Ayrıca matematikçiler soyut matematikle akıllarında herhangi bir kullanım olmadan da yalnızca matematik yapmak için uğraşırlar. Soyut matematikle uygulamalı matematiği ayıran belirgin bir çizgi yoktur. Soyut matematikteki keşifler sıklıkla pratik matematik uygulamalarının başlatıcısı olurlar.

3. Sınıf Matematik dersinin konuları şunlardır:

 • Doğal Sayılar
  Doğal Sayılarla Toplama İşlemi
  Doğal Sayılarla Çıkarma İşlemi
 • Doğal Sayılarla Toplama İşlemi
  Doğal Sayılarla Çıkarma İşlemi
  Veri Toplama ve Değerlendirme
 • Doğal Sayılarla Çarpma İşlemi
  Doğal Sayılarla Bölme İşlemi
 • Kesirler
  Zaman Ölçme
  Paralarımız
  Tartma
 • Geometrik Cisimler ve Şekiller
  Geometrik Örüntüler
  Geometride Temel Kavramlar
  Uzamsal İlişkiler
 • Uzunluk Ölçme
  Çevre Ölçme
  Alan Ölçme
  Sıvı Ölçme

Meb Yayınları 3. Sınıf Matematik çalışma kitabının hazırlayanları şunlardır:

3. Sınıf Matematik çalışma kitabı (1. kitap)

Milli Eğitim Bakanlığı Yayınları : 7442
Yardımcı Kaynak Eğitim Materyali : 1502
ISBN : 978-975-11-5511-5

3. Sınıf Matematik çalışma kitabı (2. kitap)

YAZARLAR
Enser SAVAŞ
Ercan OLKAY
Naciye TURAN EKMEKÇİ
Süheyla SAVAŞ

EDİTÖR
Doç. Dr. Hakan YAMAN

DİL UZMANI
Mustafa KÜKRER

GÖRSEL TASARIM
Alaattin BALTACI
Ercan OLKAY

KATKIDA BULUNANLAR
Aysel ÖSÜZ
Erdi Eray MACAKOĞLU
Hakan MUCUK
Hasan KARTAL

ISBN 978-975-11-5314-2

2021 – 2022 eğitim öğretim dönemi için Milli Eğitim Bakanlığı 3. Sınıf matematik dersi için 3 yayın evinin ders kitaplarını müfredata eklemiştir. Meb Yayınları ve Ada Yayınları. Meb Yayınlarına ait 2 farklı 3. sınıf matematik kitabı mevcuttur. Ayrıca 2 farklı 3. sınıf matematik çalışma kitabı da mevcuttur. Kitapları indirmek için aşağıdaki linklerin üzerine tıklamanız yeterlidir.

Meb Yayınları 3. Sınıf Matematik Çalışma Kitabı 2021 – 2022 Pdf İndir

Meb Yayınları 3. Sınıf Matematik Çalışma Kitabı 2021 – 2022 Pdf İndir (2. Kitap)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.