Site Rengi

Meb Yayınları 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 69

Meb Yayınları 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 69

Meb Yayınları 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 69

Meb Yayınları 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 69

Evlat, için rahat olsun! Gençlikle iftihar ediyorum ve gençliğe güveniyorum. Biz azınlıkta kalsak dahi mandayı kabul etmeyeceğiz. Parolamız tektir ve değişmez…” diyerek Hikmet Bey’e cevap vermiştir…” Sivas Kongresi’nde bir daha geri gelmemek üzere mandacılık kesin olarak reddedilmiştir. (M. Müfit Kansu, Erzurum’dan Ölümüne Kadar Atatürk’le Beraber, s.248)

Sivas’ta, Mustafa Kemal – General Harbourd Görüşmesi

Sivas Kongresi’nin çalışmalarını tamamlamasından sonra Mustafa Kemal, Amerikalı General James Guthrie Harbourd (Ceyms Gatri Harbırd) ile 20 Eylül 1919 tarihinde görüşmüştü. Mustafa Kemal, General Harbord’un her şeye rağmen Millî Mücadele’de başarıya ulaşılamazsa ne yapılacağına ilişkin sorusuna, “Bir millet, varlığını ve bağımsızlığını korumak için düşünülebilen girişim ve özveriyi yaptıktan sonra başarılı olur. Ya başaramazsa demek, o milleti ölü saymak demektir. Millet yaşadıkça ve özverili girişimlerini sürdürdükçe başarısızlık söz konusu olamaz.” diyerek cevap vermiştir. (M. Kemal Atatürk, Nutuk, s. 211)

Amasya Görüşmeleri (20-22 Ekim 1919)

Temsil Heyeti Başkanı Mustafa Kemal, yeni kurulan Ali Rıza Paşa Hükûmeti’yle görüşmek istedi. Bu amaçla öncelikle 3 Ekim 1919 tarihinde hükûmete bir telgraf çekildi. Erzurum ve Sivas kongrelerinde alınan kararlara ve oluşturulan Temsil Heyeti’ne İstanbul Hükûmeti’nin saygılı davranması halinde, Temsil Heyeti’nin de onayını alarak Kuvâ-yı Millîye’nin hükûmete yardımcı olacağı bildirildi. Bu girişim İstanbul Hükûmeti’nde karşılığını buldu. Ali Rıza Paşa Bahriye Nazırı Salih Paşa’yı Amasya’ya gönderdi. 20-22 Ekim 1919 tarihleri arasında, Temsil Heyeti adına Mustafa Kemal ve İstanbul Hükûmeti adına Bahriye Nazırı Salih Paşa arasında Amasya Görüşmeleri yapıldı. Görüşmeler sonunda açık ve gizli protokoller (antlaşma tutanağı) imzalandı ve şu kararlar alındı:

  • Vatanın bütünlüğünün ve bağımsızlığının korunması esastır.
  • Müslüman olmayan topluluklara siyasi ve sosyal dengemizi bozacak haklar verilmeyecektir.
  • Milletvekili seçimleri serbestçe yapılacaktır.
  • Mebusan Meclisi İstanbul dışında Osmanlı Hükûmeti’nin uygun göreceği güvenli bir yerde toplanacaktır.
  • Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin hukuksal varlığı Osmanlı Hükûmeti tarafından tanınacaktır.
  • İstanbul Hükûmeti’nin İtilaf Devletleri ile yapacağı barış görüşmelerine Temsil Heyeti’nin de uygun gördüğü temsilciler gönderilecektir.
  • İstanbul Hükûmeti Sivas Kongresi’nin kararlarını tanıyacaktır.

Mustafa Kemal, İtilaf Devletleri ile yapılacak barış görüşmelerine niçin Temsil Heyeti’nin uygun gördüğü kişilerin katılmasını istemiştir? Açıklayınız.

Mustafa Kemal paşa itilaf devletleriyle yapılacak görüşmelere temsil heyetinin seçtiği kişilerin gitmesini istemekteydi. Bunun sebebi temsil heyetinin göndereceği kişilerin misakı milli çerçevesinde milli çıkarları önde tutan vatanperver milli direnişi savunan insanların gitmesini istemesidir.

Çünkü İstanbul hükumeti itilaf devletlerinin çıkarlarına göre hareket eden vatandan önce saltanatı düşünen kişiler bulunmaktaydı. Bu kişiler vatanın ve milletin çıkarlarını gözeteceklerini düşünmedikleri için temsil heyetinin seçeceği insanların gitmesi daha doğaldı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.