Site Rengi

Meb Yayınları 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 70

Meb Yayınları 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 70

Meb Yayınları 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 70

Meb Yayınları 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 70

Salih Paşa, Amasya Görüşmeleri’nde alınan kararları hükûmetine kabul ettireceğini Mustafa Kemal’e bildirdi. Fakat meclisin açılması dışındaki kararlar İstanbul Hükûmeti tarafından kabul edilmedi. Bu görüşmelerle İstanbul Hükûmeti Millî Mücadele’nin içine çekilemedi ancak bir süre için de olsa hükûmetin Millî Mücadele hareketine karşı olumsuz tutumu engellendi. Bu görüşmelerden kazançlı çıkan Temsil Heyeti’nin varlığı İstanbul Hükûmeti tarafından resmen tanınmış oldu. Böylece Millî Mücadele hareketi hukuki bir nitelik kazandı. Bu başarı halkın bağımsızlığa ve kurtuluşa olan inancını artırdı.

Mustafa Kemal Mebusan Meclisinin hangi nedenlerle İstanbul dışında toplanmasını istemiştir? Tartışınız.

Mustafa Kemal Mebusan Meclisinin İstanbul dışında toplanmasının sebebi Ankara’nın Millî Mücadele’nin merkezi seçilmesinde, Batı Cephesi’ne yakın ve işgal görmemiş olması, İstanbul’da açılacak olan meclis çalışmalarının yakından takip edilmek istenmesi, şehrin ulaşım ve haberleşme imkanlarının iyi olması ve Ankara halkının Millî Mücadele’yi desteklemesi etkili olmuştur. Meclisin İstanbul’da toplanması büyük riskti çünkü işgal kuvvetleri İstanbul’da bulunuyorlardı. Bu yüzden meclise müdahale çok kolay olurdu.

Temsil Heyeti’nin Ankara’ya Gelişi (27 Aralık 1919)

Amasya Görüşmeleri’nde Mebusan Meclisinin açılması kararının kabul edilmesi üzerine ülke genelinde seçimler yapıldı. Mustafa Kemal Erzurum’dan milletvekili seçildi. Daha sonra Temsil Heyeti üyeleri ve komutanlarla Sivas’ta bir araya gelen Mustafa Kemal, yapılan görüşmeler sonucunda Temsil Heyeti’nin merkezinin Ankara olmasını kararlaştırdı. Ankara’nın Millî Mücadele’nin merkezi seçilmesinde, Batı Cephesi’ne yakın ve işgal görmemiş olması, İstanbul’da açılacak olan meclis çalışmalarının yakından takip edilmek istenmesi, şehrin ulaşım ve haberleşme imkanlarının iyi olması ve Ankara halkının Millî Mücadele’yi desteklemesi etkili olmuştur.

Osmanlı Hükümeti’nin bir temsilcisini Temsil Heyeti’yle görüşmesi için Amasya’ya göndermesinin önemi nedir? Açıklayınız.

Osmanlı Hükümeti’nin bir temsilcisini Temsil Heyeti’yle görüşmesi için Amasya’ya göndermesinin önemi Temsil Heyeti’nin varlığı İstanbul Hükümeti tarafından resmen tanınmış oldu. Böylece Millî Mücadele hareketi hukuki bir nitelik kazandı. Bu başarı halkın bağımsızlığa ve kurtuluşa olan inancını artırdı.

Mustafa Kemal’in Mebusan Meclisinin toplanması ile ilgili düşünceleri şöyledir: “…Baylar, Mebusan Meclisinin İstanbul’da toplanmasını önleyememek zorunluluğu üzerine, İstanbul’da toplanacak mecliste, yurdun bütünlüğünü, devletin ve milletin bağımsızlığını güven altına alma amacımızı korumak ve savunmak için birleşik ve sabırlı bir grup meydana getirmeyi tek çare olarak düşündük…” (M. Kemal Atatürk, Nutuk, s.443)

Mustafa Kemal, Mebusan Meclisinin İstanbul’da toplanmasına hangi nedenlerle karşı çıkmıştır? Açıklayınız.

İstanbul işgal edilmek üzereydi, bunun yanında İstanbul Hükümeti’de Mebusan Meclisine karşı çeşitli saldırılar yada propaganda yapma ihtimalini göz önüne almıştı. İstanbul kesinlikle güvenli olmayan bir yerdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.