Site Rengi

Meb Yayınları Fen Lisesi 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 137

Meb Yayınları Fen Lisesi 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 137

Meb Yayınları Fen Lisesi 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 137

Meb Yayınları Fen Lisesi 9. Sınıf Biyoloji Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 137

Örümcekler ve akrepler çoğunlukla karasal ortamlarda yaşar ve bazı türleri zehirli olabilir. Keneler, uyuz böcekleri, tarantula ve akarlar bu gruba giren canlılardır. Çoğu örümcekte gaz değişimi (solunum) kitapsı akciğerlerle gerçekleşir. Kitapsı akciğer bir odacık içerisinde bulunan yanyana paketlenmiş levhalardan oluşmuştur. Böceklerdeki gaz değişimi dallanmış trake sistemi ile gerçekleşir. Kitin borular vücut içerisine doğru uzar ve oksijeni hücrelere taşır.

Çok ayaklılar karada ve nemli yerlerde yaşar. Vücutları birbirine benzeyen ince ve uzun parçalardan oluşur. Çıyan ve kırkayak çok ayaklılara örnek verilebilir.

Böcekler, canlılar içerisinde en zengin tür çeşitliliğine sahip olan gruptur. Karada yaşayan böceklerin genellikle altı tane bacağı vardır. Böceklerin çoğunda kanat ve anten bulunur. Kelebekler, çekirgeler, sinekler, kız böcekleri, kın kanatlılar, termitler ve arılar böceklerin tanınmış takımlarındandır. Böcekler gelişimleri sırasında başkalaşım geçirir.

BÖCEKLER EN FAZLA NE KADAR YÜKSEKLİKTE UÇABİLİR?

Bu konuda aslında kesin olarak bilgi sahibi olduğumuzu söylemek mümkün değildir. Çünkü böceklerin maksimum uçuş yükseklikleriyle ilgili bilgilerimiz, uzaktan görüntüleme yöntemleri ve doğal ortamda yakalanan örneklerden elde edilen verilerle sınırlıdır. Bu araştırmalara göre böcekler, çoğunlukla 5.000 metrenin altında yaşamaktadır. 6.000 metre yükseklikte yakalanan bazı uçan böcek türleri vardır. Ancak bu canlıların, yukarı yönlü rüzgârın etkisiyle geçici olarak yüksek coğrafyalarda bulunduğu tahmin edilmektedir. Yüksek coğrafyalarda hava yoğunluğunun, oksijen miktarının ve sıcaklığın düşük olması; böceklerin uçuş yüksekliğini sınırlandıran temel etkenlerdendir. Örneğin hava yoğunluğunun azalması, kanatların hareketi sonucu oluşan kaldırma kuvvetinin belirgin şekilde azalmasına neden olmaktadır.

Vücutlarının büyüklüğüne göre küçük kanatları olan bombus arılarının 4.000 metre yükseklikte sürekli olarak yaşayabildiği bilinmektedir. 2014 yılında Biology Letters dergisinde yayımlanan araştırmada ise bilim insanları, geliştirdikleri simülasyonda bombus arılarının Everest’ten bile yüksek coğrafyalarda uçabileceğini gösterdi. Araştırmada havanın yoğunluğu azaltılarak arıların yüksek coğrafyalarda karşı karşıya kaldığı ortam koşulları oluşturuldu ve hava basıncı arılar uçamayıncaya dek düşürüldü. Sonuçlar arıların 9.000 metrenin üzerindeki coğrafyalarda bile uçabileceğini gösterdi. Araştırmalarda bombus arılarının, düşük hava basıncı nedeniyle karşı karşıya kaldıkları aerodinamik zorlukları; kanatlarını daha sık çırparak değil yukarı ve aşağı doğru daha geniş bir şekilde hareket ettirerek aştıkları anlaşıldı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.