Mehmet Akif Ersoy’u anma günleri! Lider Erdoğan konuşuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan Mehmet Akif Ersoy’u Anma Etkinliği’nde konuşuyor.

Mehmet Akif Ersoy’u anma günleri! Lider Erdoğan konuşuyor
REKLAM ALANI
Yayınlama: 25.12.2023
0
A+
A-

AK Parti Gençlik Kolları Başkanlığı, istiklal şairi Mehmet Akif Ersoy’u vefatının 87. yılında düzenlediği aktiflikle anıyor.

Etkinlik kapsamında gençlerle buluşan Lider Recep Tayyip Erdoğan, istiklal şairi Mehmet Akif Ersoy için düzenlenen programda değerli açıklamalarda bulunuyor.

Başkan Erdoğan’ın açıklamalarında öne çıkan satır başları:

Sizleri şahsımda ailelerinize, arkadaşlarınıza hürmetlerimi muhabbetlerimi iletiyorum. Allah’ın selamı rahmeti ve rahmeti hepinizin üzerine olsun.

AK Parti Genel Merkez Gençlik Kollarımıza Eyüp Kadir Lider ve takımına, bu salona teşrif eden siz genç kardeşlerime, programımıza dayanak veren yazarlarımıza, şairlerimize, edebiyatçılarımıza teşekkür ediyorum. Bugün hakikaten çok değerli bir anma programı vesilesiyle bir ortadayız.

Bütün insanlığın vicdanına tercüman olan Mehmet Akif’i doğumunun 150’nci, hakka yürüyüşünün 87’nci seneyi devriyesinde bir sefer daha rahmetle, minnetle yad ediyorum. Bu vesileyle ülkemizin bekası milletimizin istiklali uğrunda can veren kahraman şehitlerimize Allahtan rahmet niyaz ediyorum.

Tüm kahramanlarımızı şükranla yad ediyorum. Gazilerimize sağlıklı iyi uzun ömürler diliyorum.

Merhum Akif yaşantısıyla, dirayetli kişiliğiyle, örnek ahlakıyla istiklal şairi sıfatını hak eden abidevi bir karakterdir. İnandığı üzere yaşamaktan hiç vazgeçmedi.

Akif, hayatını şiirine, şiirini de hayatına nakşetmiş büyük bir ustadır. Akif’te olmayan hiçbir his onun yapıtlarına girmemiş, gönül ilmiğinden geçirmediği hiçbir kelamı söylememiştir. Kavli ve kalemiyle Mehmet Akif doğruluk ve yürek timsaliydi. İnandığı pahalar uğruna bedel ödemekten asla çekinmedi.

Milletin hissiyatıyla birlikte hayallerine de tercüman olmuştu.

Her ne kadar daha sonraları Akif’e vefasızlık hürmetsizlik yapılsa da onun istikbal harbimizdeki yeri her türlü tartışmanın ötesindedir. Uğradığı haksızlıklar sebebiyle ömrünün son yıllarını Mısır’da geçirmek zorunda kalan Akif buna karşın ülkesine ve milletine asla küsmemiştir.

Kalbi kırık yüreği buruk ve sessiz yaşadığı bu hayattan en büyük muradı vefatından sonra hayırla, hayır dua ile yad edilmekti.

Mehmet Akif’i anmanın yanı sıra anlamaya da çalışan siz gençlerimizi canı gönülden tebrik ediyorum. Mehmet Akif’i anma günleri kapsamında tertiplenecek aktifliklerin ulusal şairimizin mirasını daha uygun anlaşılmasına vesile olacağına inanıyorum.

Kardeşlerim Akif bir şair olmanın yanında kendi periyodunun bütün toplumsal sıkıntılarına baş yormuş tembellik ve yoksullukla, ümitsizlikle sonuna kadar çaba etmiş bir dava adamıdır. Onu tanımadan hangi badireleri atlattığımızı, hangi uçurumun kenarından döndüğümüzü anlayamayız, idrak edemeyiz. Onun hayatını ve yazdıklarını kısa olarak görü payımızı çıkarmak üzere bir mesuliyetimiz var.

Ayrıntılar geliyor…

 

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.