Site Rengi

Mikroişlemci içindeki register belleklerden sonraki en hızlı bellek hangisidir?

Mikroişlemci içindeki register belleklerden sonraki en hızlı bellek hangisidir?

a) RAM
b) ROM
c) Ön bellek
d) Sabit disk
e) Blu-ray

Mikroişlemci içindeki register belleklerden sonraki en hızlı bellek hangisidir?
26.03.2021
1.354
A+
A-

Mikroişlemci içindeki register belleklerden sonraki en hızlı bellek hangisidir?

a) RAM
b) ROM
c) Ön bellek
d) Sabit disk
e) Blu-ray

Bilgisayar sistemlerinde kullanılan en hızlı bellek yapısı CPU içindeki Register belleklerdir.

Erişim hızı, bir bellek ünitesine bir verinin yazılması ya da okunması sırasında geçen zamana denir. Belleklerde erişim hızı birimi genelde ns (saniyenin milyarda biri)’dir. İşletim sistemi bilgiyi yönetirken sanal bellek yapısını da kullanmaktadır. Fiziksel belleğin kapasite değeri yeterli olmadığı durumlarda harddisk üzerinde, RAM gibi kullanılmak üzere Sanal Bellek (Virtual memory) diye adlandırılan bir yer ayrılır. RAM üzerinde o an kullanılmayan veri kümeleri sabit disk üzerine alınarak, işlenme sırası gelenler RAM üzerine alınarak işletilir. Bu durum tüm açık uygulamalarda gözle görünür bir yavaşlamaya hatta donmalara neden olabilir. Bir işlemci RAM’i 200ns de işlerse HDD ye ayrılan bu alanı 12.000.000 ns’de işler. Bu demektir ki; Bir işlemci RAM üzerinde 3.5 dakikada bitirdiği aynı işi HDD’in sanal bellek olarak ayrılan yeri ile 4.5 ayda bitirebilir.

Diğer taraftan günümüzde işlemcilerin saat frekansı ve çekirdek sayısı artmakta, dolayısıyla bilgiyi işleme hızı artmaktadır. İşlemci hızı daha yavaş erişim hızlı olan ana bellek birimleriyle büyük hız farkları oluşturmaktadır. Bu durum sistemin genel performansı üzerinde olumsuz bir etki yapar, bu durumda sistem hızını daha yavaş olan ana bellek erişim hızına düşürmek gerekmektedir. Bunu engellemek için işlemci ile aynı saat frekansında çalışan ön bellekler geliştirilmiştir. Bu tür belleklere ön-bellekler (cache) denilmektedir.

Ön-bellek kullanan bir işlemci bir veriyi ana bellekten okumak veya yazmak istediğinde önce ön-belleğe bakar, eğer istenen veri oradaysa ve ön-belleğe yazıldığı andan sonra içeriği değiştirilmemiş ise bu veriyi okur. Yazma sürecinde ise önce ön-bellekteki, sonra ise uygun bir zaman bulunduğunda ana bellekteki bir adresin içerikleri değiştirilir. Dolayısıyla belleğe yazma, sisteme belli bir yük getirir ve ön-belleğin kapasitesinin fazla artırılması sistemin performansını artıracağı yerde düşmesine neden olmaktadır. Görüldüğü gibi bellek birimleri erişim hızı ve kapasitelerine göre değişik özellikler göstermektedir. Kendi aralarında bir hiyerarşi oluşturmaktadır. Bu hiyerarşinin en yukarı kısmında hız itibari ile işlemciye en yakın olan kaydedici (Register) bellekler durmaktadır.

Mikroişlemci içindeki register belleklerden sonraki en hızlı bellek Ön Bellektir ve C seçeneği doğru cevaptır.

Bilgisayar DonanımıBilgisayar Donanımı DersiBilgisayar Donanımı Final SorularıBilgisayar Donanımı Klasik SorularBilgisayar Donanımı Sınav SorularıBilgisayar Donanımı SorularıBilgisayar Donanımı Test SorularıBilgisayar Donanımı Vize SorularıMikroişlemci içindeki register belleklerden sonraki en hızlı bellekÖn BellekÖn Bellek Ne İşe YararÖn Bellek Nedir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.