Minimum fiyatta son viraja girildi! İşte masadaki artırım oranları

Yeni yılda geçerli olacak minimum fiyatı belirleme çalışmalarında taraflar müzakerelerde aşikâr bir evreyi geride bırakırken, sonuncu karar bu hafta beklenen üçüncü toplantıyla birlikte açıklanacak.

Minimum fiyatta son viraja girildi! İşte masadaki artırım oranları
REKLAM ALANI
Yayınlama: 25.12.2023
1
A+
A-

Yaklaşık 7 milyon minimum fiyatlı çalışan başta olmak üzere, toplumun genelini ilgilendiren yeni minimum fiyatın belirlenmesine yönelik süreç devam ediyor.

İlk toplantısını 11 Aralık’ta, ikinci toplantısını 18 Aralık’ta Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nda yapan Minimum Fiyat Tespit Kurulu’nda, taraflar müzakerelerini sürdürüyor.

Bu kapsamda, personel ve patron tarafının, görüşmelerde belirli bir kademeyi geride bıraktığı öğrenilirken, son kararın, devam eden pazarlıkların akabinde bu hafta açıklanması bekleniyor.

AKBAŞOĞLU: YÜZDE 50’YE YAKIN BİR ARTIRIM OLACAĞI ORTAYA ÇIKIYOR

AK Parti Küme Başkanvekili Akbaşoğlu, katıldığı televizyon programında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Asgari fiyat sürecine ait bilgi veren Akbaşoğlu şu tabirleri kullandı:

“Asgari fiyat ile ilgili hiçbir vakit enflasyona ezdirmedik ve ezdirmeyeceğiz alım gücünü arttıracak bir perspektifi çerçeveyi ortaya koyacağız personel kardeşlerimize çalışan kardeşlerimize bunu tabir etmek isteriz. Üçüncü görüşmeyi inşallah önümüzdeki hafta yapıp aralık ayı içerisinde önümüzdeki hafta pazartesiden itibaren minimum fiyat tespit kurulu tekrar bir ortaya gelmek suretiyle cuma gününe kadar aşikâr olacaktır. Bu hafta içerisinde memur ve memur emeklilerine yüzde 50’ye yakın bir artırımın kelam konusu olacağı ortaya çıkıyor.”

ASGARİ FİYATA MUHTEMEL ARTIRIM SENARYOLARI NELER?

Asgari fiyata gelecek artırım oranlarına nazaran oluşacak net ve brüt sayılar ise şu formda:

Yüzde 35’lik artırımda taban fiyat 15 bin 392 lira

Yüzde 40’lık artırımda 15 bin 962 lira

Yüzde 45’lik artırımda 16 bin 532 lira

Yüzde 50’lik artırımda 17 bin 103 lira

ASGARİ FİYATLA BİRLİKTE BİRÇOK FİYAT VE ÖDEME DEĞİŞECEK 

Yeni taban fiyatla, Bağ-Kur priminden, GSS’ye, doğum ve askerlik borçlanmasından 65 yaş aylığına, stajyer fiyatlarından pürüzlük maaşlarına, işsizlik maaşından, isteğe bağlı sigorta primine, süreksiz iş görmezlik ödeneğinden konut hizmetlerinde çalışanların primlerine, taban ücretlilerin kıdem tazminatına kadar değişiklikler yaşanacak.

 

ASGARİ FİYAT NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari fiyatı, yasa gereği emekçi, patron ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 bireyden oluşan Taban Fiyat Tespit Komitesi belirliyor. Kurul, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı tarafından toplantıya çağrılıyor ve yeni minimum fiyatı belirleme çalışmaları kapsamında teamül üzerine aralık ayında dört sefer toplanıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komite, en az 10 üyenin iştirakiyle toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde liderin bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

ASGARİ FİYAT NET 11 BİN 402 LİRA

Asgari fiyat, bir personel için aylık brüt 13 bin 414 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 11 bin 402 lira 32 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari fiyatın patrona toplam maliyeti, bir emekçi için 15 bin 762 lira 4 kuruş. Bunun 13 bin 414 lira 50 kuruşu brüt minimum fiyat, 2 bin 79 lira 25 kuruşunu toplumsal güvenlik primi, 268 lira 29 kuruşunu patron işsizlik sigorta primi oluşturuyor.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.