Mısır’dan, İsrail ve Hamas’a flaş teklif! İsrail tüm Gazze’den çekilecek!

Mısır’ın, İsrail’in ataklarının sürdüğü abluka altındaki Gazze’de “üç basamaklı ateşkes” ve kademeli olarak tüm esirlerin hür bırakılmasını içeren bir teklifte bulundu aktarıldı.

Mısır’dan, İsrail ve Hamas’a flaş teklif! İsrail tüm Gazze’den çekilecek!
REKLAM ALANI
Yayınlama: 25.12.2023
0
A+
A-

Son dakika Mısır haberleri: The Times of Israel gazetesinin Suudi Eş-Şark internet sitesine dayandırdığı haberinde, geçen hafta Kahire’de Mısır ile Hamas’ın görüşmelerine katılan bir kaynağa atıfta bulunulduğu belirtildi.

İSRAİL TANKLARI GAZZE’DEN ÇEKİLECEK

Buna nazaran birinci evrede 3 yahut 4 haftaya kadar uzatılabilecek biçimde 2 haftalık ateşkesin öngörüldüğü, bu kademede bayanlar, çocuklar, yaşlı erkekler ve hastalar olmak üzere 40 İsrailli esirin özgür bırakılmasının planlandığı tabir edildi.

Buna karşılık İsrail’in tıpkı kategoriden alıkoyduğu 120 Filistinliyi hür bırakması, kelam konusu mühlet boyunca “ateşkes sağlanması” ve “İsrail tanklarının Gazze’den çekilerek insani yardımların bölgeye ulaştırılmasının” hedeflendiği tabir edildi.

GAZZE’DE TEKNOKRATİK BİR HÜKÜMET KURULACAK

İkinci kademede, Filistinli kümeler ortasında görüşmeler sağlanarak, “Batı Şeria ve Gazze’de teknokratik bir hükümetin kurulmasının” ele alınacağı öne sürüldü.

Üçüncü ve son basamağın ise “kapsamlı bir ateşkesin” sağlanmasının akabinde, Gazze’deki İsrailli esirlerin tamamının salıverilmesi, buna karşılık sayısı daha sonra belirlenecek formda Filistinli esirlerin de hür bırakılmasını içerdiği belirtildi.

‘GAZZELİLERİN MESKENLERİNE DÖNMELERİNE MÜSAADE VERECEK’

Haberde, “Bu basamakta İsrail, güçlerini Gazze Şeridi’nden çekecek ve bölgenin kuzeyinde yerlerinden edilmiş Gazzelilerin meskenlerine dönmelerine müsaade verecek.” sözlerine yer verildi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.