Moody’s Başekonomisti Zandi: Tüketiciler tükettikçe ABD iktisadı uygun olacak

2024 yılında orta halli güzel bir yıl beklediğini lisana getiren Moody’s Analytics’in Başekonomisti Mark Zandi, iktisadın büyümeye devam edeceğini ve aşağı istikametli bir hareketten kaçınacağını lisana getirdi. Zandi, “2024 güzel bir yıl olacak diye düşünüyorum…

Moody’s Başekonomisti Zandi: Tüketiciler tükettikçe ABD iktisadı uygun olacak
REKLAM ALANI
Yayınlama: 25.12.2023
0
A+
A-

Ciner Medya Kümesi ABD Temsilcisi Ali Çınar’ın sorularını yanıtlayan Moody’s Analytics Başekonomisti Mark Zandi, yeni yılda iktisadın büyümeye devam edeceğini ve aşağı istikametli hareketten kaçınacağını lisana getirdi.

Biraz daha iniş çıkışların yaşandığı birtakım dönemlerin olabileceğini belirten Zandi, “Ama genel olarak 2024 uygun bir yıl olacak diye düşünüyorum ve benim bu fikre sahip olmamın sebebi ABD’de tüketicilerin tüketmeye devam etmesi ve bu devam ettiği sürece ABD iktisadı de âlâ olacak diye düşünüyorum” dedi.

‘Fed beklentileri gelecek yıl için nasıl?’ sorusana, bankanın hakikat patikada ilerlediği karşılığını veren Zandi, enflasyonun kademeli bir halde aşağı taraflı geldiğini belirterek, “Hâlâ çok yüksek yani yüzde 2 gayesinin üzerinde lakin yeniden de kademeli olarak hakikat istikamette hareket ediyor ve trend çizgileri de yeterli aslında. Maksat enflasyona ulaşabilmek için bir yandan da büyüme ve gayrimenkul kesimlerinin tehlikeye atıldığını görüyoruz. Lakin bir noktada gelecek yıl bu vakitlerde enflasyon amacına çok yaklaşmış olacak ve Merkez Bankası ondan evvel aslında faiz indirimlerine başlayacak. Bence üç faiz indirimi yanlışsız olabilir” diye konuştu.

Haberin devamı Bloomberg Businessweek Türkiye’de!

Dünyanın en saygın iktisat mecmualarından Bloomberg Businessweek artık Bloomberg HT grubu tarafından hazırlanan içerikleriyle Türkiye’de! Türkiye ve global piyasalarda tüm olup bitenler, pay senedinden para siyasetine hiçbir yerde bulamayacağınız tahliller, içerikler ve iş dünyası temsilcileriyle özel röportajlarla Bloomberg Businessweek Türkiye, e-dergi formatı ve yenilenen içeriğiyle yayında!

Tüm içeriklere erişmek için tıklayınız.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.