Site Rengi

Nev Kitap Yayınları 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 23

Nev Kitap Yayınları 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 23

Nev Kitap Yayınları 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 23

Nev Kitap Yayınları 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 23

Zübeyde Hanım’ın çocuklarından üç tanesi hastalık nedeniyle küçük yaşta ölmüştü. Mustafa’nın en küçük kardeşi Naciye ise on iki yaşında vefat edince Zübeyde Hanım’ın çocuklarından sadece Mustafa ve Makbule hayatta kalmıştır.

Mustafa daha çocuk yaşta iken babası Ali Rıza Efendi vefat eder. Eşinin ölümü ile ekonomik sıkıntı içine düşen Zübeyde Hanım, çocukları ile birlikte kardeşi Hüseyin Efendi’nin Langaza’da kahyalık yaptığı çiftliğe taşınır. Selanik’ten uzaklaşan Mustafa’nın eğitim hayatı yarım kalırken çiftlikte onun için yeni bir hayat başlayacaktır.

Metin İnceleme

Az zaman sonra babam öldü. Annemle birlikte dayımın yanına yerleştik. Dayım köy hayatı yaşıyordu. Ben de bu hayata karıştım. Bana görevler veriyor, ben de bunları yapıyordum. Başlıca görev tarla bekçiliği idi. Kardeşimle birlikte bakla tarlasının ortasındaki bir kulübede oturduğumuz ve kargaları kovmakla uğraştığımızı unutamam. Çiftlik hayatının öteki işlerine de karışıyordum.

Soru/yorum

Çiftlik yaşantısında yaptığı işler, Mustafa Kemal’in görev ve sorumluluk kazanmasında nasıl bir etkiye sahip olmuştur? Düşüncelerinizi söyleyiniz.

Çocuk yaşta çiftlikte çeşitli görevler yaptığı için sorumluluk duygusu ve görev bilinci çok gelişmiştir. Çünkü çiftlik görevleri zor işlerdir. Bunlarla başa çıkan birinin başarısı her işe yansır.

b. Öğrenim Hayatı

19. yüzyılda, Osmanlı Devleti sınırları içerisindeki okullarda eğitim birliğinden söz etmek mümkün değildi. Daha çok dinî ağırlıklı eğitim kurumları olan medreseler yaygındı. Bunun yanında Avrupa tarzı eğitim veren modern okullar, azınlıklara ait okullar ve yabancı devletler tarafından kurulan eğitim kurumları bulunmakta idi. Birbirinden farklı müfredatlar uygulayan bu okullar nedeniyle Osmanlı Devlet’inde bir eğitim birliği yoktu.

Askerî okullar ise dönemin en iyi eğitim veren kurumları arasındaydı. Bu okullar ülkenin sorunlarını bilen ve bunu çözmek isteyen vatansever öğrenciler yetiştirmeye çalışıyordu.

Görüşünü Söyle

Eğitim birliğinin olmadığı bir ülkede, insanlara toplumsal birlikteliği sağlayacak ortak değerler neler olabilir? Görüşünüzü arkadaşlarınızla paylaşınız.

Eğitim birliğinin olmadığı bir ülkede, insanlara toplumsal birlikteliği sağlayacak ortak değerler din ve kültür olabilir. İkisinin de birleştirici unsurları çok fazladır.

Mahalle Mektebi : Mustafa’nın hangi okula başlayacağı anne ve babası arasında tartışma konusu oldu. Çünkü annesi dinî eğitim alması amacıyla mahalle mektebine yazılmasını isterken babası modern eğitim veren başka bir okula yazılmasını istiyordu. Mustafa, annesinin isteği doğrultusunda önce mahalle mektebine başladı, sonra bu okuldaki eğitimini tamamlamadan Şemsi Efendi Mektebine kaydoldu.

Şemsi Efendi Mektebi : Bu okuldaki eğitim diğer okullara göre son derece çağdaş özellikler taşımaktaydı. Öğrenciler sıralarda oturmakta ve aktif olarak derslere katılmaktaydı. Derslerde Şemsi Efendi modern araç gereçler kullanmaktaydı. Babasının ölümüyle Mustafa bu okuldaki eğitimine ara vermek zorunda kaldı. Selanik’e döndükten sonra bu okula devam etti ve okulu başarı ile bitirdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.