Site Rengi

Nev Kitap Yayınları 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 28

Nev Kitap Yayınları 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 28

Nev Kitap Yayınları 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 28

Nev Kitap Yayınları 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 28

Mustafa Kemal Fransa’da

12-18 Eylül 1910 tarihleri arasında Fransız ve İngiliz orduları ortaklaşa bir tatbikat kararı aldı. Picardie (Pikardi) adı verilen bu manevralara Osmanlı ordusunu temsilen Mustafa Kemal ile birlikte o dönemde Fransa’da ataşemiliter olarak görevli olan Fethi (Okyar) Bey gözlemci olarak görevlendirildi. Bu tatbikat sırasında Mustafa Kemal tespit ettiği gözlem ve değerlendirmeleri ile dikkatleri üzerinde topladı. Mustafa Kemal hazırlamış olduğu raporunda, gelecekte yapılacak bütün savaşlarda hava kuvvetlerinin önemine dikkat çekti. Güçlü hava kuvvetine sahip ülkelerin yapılacak savaşlarda daha çok başarılı olacaklarını belirtti.

Soru/yorum

Mustafa Kemal’in Pikardi Manevraları’nda hazırladığı raporunda, gelecekteki savaşlar hakkında hangi düşünceyi savunmaktadır?

Mustafa Kemal hazırlamış olduğu raporunda, gelecekte yapılacak bütün savaşlarda hava kuvvetlerinin önemine dikkat çekti. Güçlü hava kuvvetine sahip ülkelerin yapılacak savaşlarda daha çok başarılı olacaklarını belirtti.

Mustafa Kemal Trablusgarp’ta

20. yüzyıl başlarında siyasi birliğini sağlayarak sanayileşen İtalya, sömürge edinmek için Osmanlı Devleti’nin Kuzey Afrika’daki topraklarına saldırdı (1911). Osmanlı Devleti bu toprakları korumak için karadan asker gönderemiyordu. Çünkü kara yolu üzerindeki Mısır, İngilizlerin elinde bulunuyordu. Osmanlı Devleti’nin sahip olduğu donanma, uzun yıllar ihmal edildiğinden bakımsız kalmıştı.

Bu nedenle Osmanlı’nın Kuzey Afrika’daki bu son toprak parçasını savunmak için karadan ve denizden asker göndermesi söz konusu değildi. Bu durum karşısında aralarında Mustafa Kemal’in de bulunduğu Enver Bey, Ali Fethi Bey gibi Türk subayları, devletin bilgisi dahilinde bu toprakları korumak düşüncesi ile gizlice Trablusgarp’a gittiler. İtalyanlara karşı yerel kuvvetlerden güçlü bir cephe kurarak başarıyla direndiler.

Mustafa Kemal’in yerel kuvvetleri teşkilatlandırarak İtalyanlara karşı başarı göstermesi onun teşkilatçılık özelliğini ortaya koymaktadır. Bu başarıya rağmen, Birinci Balkan Savaşı’nın çıkması üzerine Trablusgarp’taki subaylara ihtiyaç duyan Osmanlı yönetimi, Mustafa Kemal ve arkadaşlarını geri çağırdı.

Unutmayınız

Mustafa Kemal’in ilk askerî başarısı, Trablusgarp Savaşı’nda gerçekleşen Derne ve Tobruk mücadeleleridir.

Osmanlı Devleti, Trablusgarp Savaşı sonunda İtalya ile Ouchy (Uşi) Antlaşması’nı imzaladı (1912). Bu antlaşmayla Trablusgarp ve Bingazi, İtalyanlara bırakıldı. Böylece Osmanlı Devleti, Kuzey Afrika’daki son toprak parçasını da kaybetti. Ayrıca Osmanlı Devleti, Balkan Savaşları sırasında koruyamayacağını düşündüğü Akdeniz’deki On iki Adayı da koruması için geçici olarak İtalya’ya bıraktı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.