Site Rengi

Nev Kitap Yayınları 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 29

Nev Kitap Yayınları 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 29

Nev Kitap Yayınları 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 29

Nev Kitap Yayınları 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 29

Balkan Savaşları

Trablusgarp Savaşı’nı fırsat bilen Balkan devletleri, Rusya’nın da kışkırtması ile Osmanlı Devleti’ne savaş açtı. 8 Ekim 1912’de Karadağ’ın Osmanlı Devleti’ne saldırısı ile Birinci Balkan Savaşı başladı. Osmanlı Devleti, Birinci Balkan Savaşı’nda Bulgaristan, Yunanistan, Sırbistan ve Karadağ ile yaptığı savaşlarda başarılı olamadı. Savaş sonunda imzalanan Londra Antlaşması ile Osmanlı Devleti Midye-Enez çizgisinin batısındaki topraklarını ve Edirne’yi Balkan devletlerine bırakmak zorunda kaldı (1912). Balkan devletleri, Osmanlı’dan aldıkları toprakları aralarında paylaşamadılar. Bu sebeple Balkan devletleri arasında İkinci Balkan Savaşı çıktı. Bulgaristan Birinci Balkan Savaşı’nda müttefiki olan Yunanistan ve Sırbistan’a savaş açtı. Bulgaristan ile toprak sorunu yaşayan Romanya da Bulgaristan’a savaş açtığını bildirdi. Bu durumdan yararlanan Osmanlı Devleti, Bulgaristan’dan Edirne’yi geri aldı. Balkan Savaşları sonunda Bulgaristan ile İstanbul Antlaşması, Yunanistan ile Atina Antlaşması imzalandı (1913). Ayrıca Sırbistan’daki Türklerin statüsünü belirlemek için 13 Mart 1914 tarihinde Sırbistan ile İstanbul Antlaşması imzalandı. İmzalanan bu antlaşmalarla Arnavutluk, Makedonya, Batı Trakya ve Ege Adaları (Gökçeada ve Bozcaada hariç) Osmanlı egemenliğinden çıktı. Arnavutluk Osmanlı Devleti’nden ayrılan son Balkan devleti oldu.

Sıra Sizde

Aşağıda verilen soruları cevaplayınız:

Osmanlı Devleti, İkinci Balkan Savaşı’nda Bulgaristan’dan nereyi aldı?

Bulgaristan ile toprak sorunu yaşayan Romanya da Bulgaristan’a savaş açtığını bildirdi. Bu durumdan yararlanan Osmanlı Devleti, Bulgaristan’dan Edirne’yi geri aldı.

Osmanlı Devleti, İkinci Balkan Savaşı’ndan sonra hangi antlaşmaları imzaladı?

Balkan Savaşları sonunda Bulgaristan ile İstanbul Antlaşması, Yunanistan ile Atina Antlaşması imzalandı (1913). Ayrıca Sırbistan’daki Türklerin statüsünü belirlemek için 13 Mart 1914 tarihinde Sırbistan ile İstanbul Antlaşması imzalandı.

Unutmayınız

Birinci Balkan Savaşı’na katılmayan Mustafa Kemal, İkinci Balkan Savaşı’nda Gelibolu ve Bolayır’daki birliklerde görev yaptı. Edirne’nin kurtarılmasında önemli başarılar elde etti.

O, Bir Ataşemiliter

Araştırınız

Ataşemiliter ne demektir? Görevleri nelerdir? Araştırınız.

Askerî ataşe, dış temsilciliğe (ataşe) bağlı bir askerî uzmandır. Bu makamda genellikle elçilikte görev yapan üst düzey bir askerî görevli bulunur. Askerî ataşeler bağlı oldukları ulusal ordunun temsilcisi olarak elçiliğin askerî danışmanlığını yaparlar ve bilgi toplarlar.

Askeri büyükelçi demektir. Bir ülkenin başka bir ülkede askeri-siyasi görevlerde temsilcisi olan; bilgi toplayan, diğer ülke temsilcileri ile diplomatik görüşmeler yapan askeri elçilik temsilcisine ya da elçiliğin askeri danışmanına ataşemiliter denir. Ataşemiliter; askeri-siyasi bir kavramdır. Örneğin; 1913’te Mustafa Kemal’in Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya ataşemiliter (askeri büyükelçi) olarak atanması gibi.

Ataşemiliterlik, kısaca askeriyede bulunan büyükelçilik makamına verilen bir isimdir. Ataşemiliterlik, bir milletin sahip olduğu diğer ülkelerdeki elçiliklerinde bulunur ve askeri büyükelçilik yapılmasını sağlar. Mustafa Kemal Atatürk, ataşemiliterlik görevini Birinci Dünya Savaşı’nın başlarında Bulgaristan’ın başkenti olan Sofya’da yapmıştır.

Ataşemiliter, askeri elçilik anlamına gelen bir terimdir. Vatandaşların ve milletin yaşadığı diğer toplumlarda bulunan elçiliklerinde askeri büyükelçilik yapılmasına olanak tanır. Kısacası, ataşemiliterlik askeri diplomat anlamına gelir.

Ataşemiliter Ne Demek?

Ataşemiliter, bir konsolosluğa yani elçiliğe bağlı uzman askerlere verilen isimdir. Ataşemiliter, bir milletin sahip olduğu diğer milletlerdeki elçiliklerde de bulunur ve askeri elçilik yapmasına imkan sunar. Mustafa Kemal Atatürk, Birinci Dünya Savaşı’nda Bulgaristan’ın başkenti olan Sofya şehrinde Ataşelik yapıyordu.

Savaşın çıkması sonucunda gönüllü olarak savaşa katılmak istemiş ve gönüllü olarak da Çanakkale Savaşı’na kendi isteği ile gitmiştir. Ataşemiliterler, diplomatik ilişkilerin gelişmesi ve yaşanan sorunların en kısa süre içinde çözüme kavuşmasında çok önemli bir görev üstlenir. Ülke sorunlarının bu sayede çok daha kolay bir şekilde çözüme ulaşması amaçlanıyor. Aynı zamanda diplomatlar, tüm sorunlara daha hakim olma imkanı buluyor.

Ataşemiliterin Başlıca Görevleri Nelerdir?

  • Ataşemiliterler, görevli oldukları ülke temsilcileri ile gerektiği zaman diplomatik görüşmeler yapar.
  • Ataşemiliterler, görevli oldukları yerde ülkesi için gerekli bilgileri toplamakla görevlidir.
  • Görevli oldukları ülkelerdeki vatandaşların sorunları ile yakından ilgilenmekle görevlidir.

Mustafa Kemal’in Ateşemiliter Olarak Sofya’daki Görevleri

  • Mustafa Kemal Atatürk, Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da ateşemiliter olarak diplomatlar ile yakından tanışma ve ilişkileri geliştirme fırsatı bulur.
  • Mustafa Kemal Atatürk’ün Sofya’da bulunması, diplomatlarla yakın ilişki içinde olması ve diplomat olarak görev yapması, onu siyasal açıdan geliştirir.
  • Mustafa Kemal Atatürk Sofya’da bulunan Bulgar Türklerin sorunları ile yakından ilgilenir.

Mustafa Kemal, Balkan Savaşlarının sona ermesinden kısa bir süre sonra Bulgaristan’ın başkenti olan Sofya’ya ataşemiliter olarak atandı (Ekim 1913). Sofya, birçok yabancı konsolosluk merkezinin bulunduğu önemli bir kentti. Şehirde tamamen Batılı bir yaşam biçimi hüküm sürüyordu. Burada sık sık üst düzey toplantı, balo ve davetler düzenleniyordu. Mustafa Kemal bu davetlere katılıyor, Bulgar ve yabancı üst düzey kişilerle tanışma, konuşma fırsatı buluyordu. Konuştuklarından ve gözlemlediklerinden öğrendiklerini İstanbul’a raporla iletiyordu.

Sofya’daki modern yaşam tarzı Mustafa Kemal’i derinden etkiledi. Onun kafasında, Türk toplumunu modern ve çağdaş bir yapıya kavuşturma düşünceleri burada oluştu. Bulgaristan’da yaşayan Türklerin siyasal ve kültürel hayatlarının gelişmesi için girişimlerde bulundu. Buradaki Türk milletvekilleriyle irtibata geçti. Türklerin çıkardıkları gazete ve dergilerle yakından ilgilendi. Birinci Dünya Savaşı’nın çıkması üzerine Mustafa Kemal Sofya’daki görevinden ayrılarak ülkesine döndü.

Bulgaristan’ın kısa bir süre içerisinde sosyal ve kültürel alanda değişmesinin nedenlerini sınıf arkadaşlarınızla yorumlayınız

Bulgaristan yerli üretime önem vermiş, düşünceyi ön planda tutmuş kısa sürede fikren ve maddeten gelişmeler göstermiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.