Site Rengi

Nev Kitap Yayınları 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 38

Nev Kitap Yayınları 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 38

Nev Kitap Yayınları 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 38

Nev Kitap Yayınları 8. Sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük Ders Kitabı Çözümleri ve Cevapları Sayfa 38

Savaş Başlıyor

20. yüzyıl başlarında Avrupa devletleri, çıkarları doğrultusunda bloklara ayrılmış ve hızla silahlanmışlardı. Aralarındaki anlaşmazlıklar yüzünden de gergin bir bekleyiş içine girmişlerdi.

1914 yılının Haziran ayında, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu veliahtı Ferdinand, ziyaret sebebiyle Sırbistan’ın Saraybosna kentine geldi. Bu ziyaret sırasında veliaht Ferdinand, bir Sırp milliyetçisi tarafından öldürüldü. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, olaydan sorumlu olanların kendilerine teslim edilmesini istedi. Bu istek yerine getirilmeyince Sırbistan’a savaş açtı. Bu, aynı zamanda Birinci Dünya Savaşı’nı da başlatan olay oldu.

Balkanlardaki etkinliğini korumak isteyen Rusya, Sırbistan’ın yanında savaşa girdi. İngiltere ve Fransa daha önce aralarında yaptıkları gizli antlaşmalara dayanarak Rusya’nın tarafında savaşa katıldı. Balkanlarda güçlü Rusya’nın etkinliğini istemeyen Almanya, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun cephesinde yer aldı. Böylece savaş kısa sürede tüm Avrupa ülkelerine yayıldı.

BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI’NDA OSMANLI DEVLETİ

Osmanlı Devleti Savaşa Giriyor

Osmanlı Devleti, Birinci Dünya Savaşı başladığında tarafsız kalmıştı. Çünkü Osmanlı Devleti, son dönemde girdiği Trablusgarp ve Balkan savaşlarında yenilmiş, geniş topraklar kaybetmişti. Ayrıca devletin, hemen her kademesinde başlayan gerileme ve çöküş durdurulamamıştı. Buna bağlı olarak yapılan yeniliklere rağmen ordu ve yönetim iyi durumda değildi. Bu durumu göz önünde bulunduran bazı devlet adamları savaşa girilmeyip tarafsız kalınmasını daha uygun görüyorlardı.

Görüşünü Söyle

Trablusgarp ve Birinci Balkan Savaşı’nı kaybeden Osmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı’na girme nedenlerinin neler olduğunu arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Son dönemlerde kaybettiği toprakları geri al­mak.
  • Siyasi yalnızlıktan kurtulmak
  • İttihat ve Terakki Partisi’nin; Alman hayranlığı ve Alman desteğiyle ülkenin kalkınabileceği düşüncesi
  • Kapitülasyonlar ve dış borçlar nedeniyle artan İngiliz ve Fransız baskısından kurtulmak.
  • 2 Ağustos 1914’te Almanya ile Osmanlı arasında gizli bir antlaşma yapılması

Birinci Dünya Savaşı öncesinde Osmanlı Devleti’nde bir yönetici olsaydınız savaşa girme konusunda düşünceniz ne olurdu?

Asla girmezdim. Savaşa harcayacak kaynakları teknolojiye ve insan yararı olan her şeye yönlendirirdim.

İngiltere ve Fransa, Osmanlı Devleti’nin tarafsız kalmasını ve savaşa girmemesini istiyorlardı. Böylece Osmanlı topraklarında yeni cepheler açılmayacak, Güney Akdeniz kıyısındaki ve Uzak Doğu’daki sömürgelere giden yollar güven altında olacaktı. İtilaf Devletleri, Osmanlı Devleti sırf savaşa girmesin, tarafsızlığını korusun diye kapitülasyonları kaldıracaklarını ve borçları silme konusunda yardım edeceklerini bildirdiler.

Balkan Savaşları sırasında Osmanlı Devleti; İngiltere, Fransa ve Rusya’nın güven vermeyen tutumlarından dolayı bu devletlerden uzaklaştı. Buna karşılık, kendi siyasetine daha yakın gördüğü Almanya ile ilişkilerini artırdı.

Araştırınız

Osmanlı Devleti İngiltere, Fransa ve Rusya’ya neden güvenmiyordu? Bu devletlerin daha önce Osmanlı’ya karşı nasıl bir politika izlediklerini araştırınız.

Çünkü bu devletler Osmanlıyı hasta adam olarak nitelendirmekte ve onu parçalayarak kendi aralarında bölüşmek istiyorlardı. Bu devletler her zaman kendi çıkarları için Osmanlı ile savaşmış Osmanlıyı hem içten hem de dıştan bölecek her türlü faaliyette rol oynamışlardı.

Birinci Dünya Savaşı’nda Almanya’nın Osmanlı Devleti’ni kendi yanına çekme nedenlerini aşağıdaki tablodan inceleyiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.