OAC: Rus tahılının Afrika ülkelerine en kısa müddette ulaşması için çalışıyoruz

Orta Afrika Cumhuriyeti (OAC) Dışişleri Bakanı Sylvie Baipo Temon, ülkesinin Rusya’nın Afrika ülkelerine gönderdiği tahılın alıcılara mümkün olan en kısa müddette ulaşmasını sağlamak için gerekli tüm tedbirleri aldığını söyledi.

OAC: Rus tahılının Afrika ülkelerine en kısa müddette ulaşması için çalışıyoruz
REKLAM ALANI
Yayınlama: 24.12.2023
2
A+
A-

Sputnik’e demeç veren Temon, Orta Afrika Cumhuriyeti olarak Rusya’nın fiyatsız olarak gerçekleştirdiği tahıl tedariklerinin belirlenen ülkelere kısa müddette ulaştırılması için çalıştığını belirtti.

OAC’ın Rusya’nın fiyatsız tahıl sevkiyatı teşebbüsünün bir kesimi olmaktan memnuniyet duyduğunu ve şu anda bu sevkiyatlarla ilgili çalışmalar sürdürdüklerini vurgulayan Orta Afrika Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, Kamerun da dahil olmak üzere Orta Afrika’nın karayolu güzergahlarına büyük ölçüde bağımlı olduğunu, bu nedenle Kamerunlu yetkililerle müşterek çalışmaların sürdüğünü aktardı.

Temon, “Bu bağışların alıcılarının bunlara çok süratli bir biçimde erişebilmesini sağlıyoruz” diye ekledi.

‘Nazizm tehlikelidir, yine canlanmasına karşı çıkılmalıdır’

Sputnik’e verdiği röportajda Nazizmin yüceltilmesine karşı Rusya tarafından sunulan karar taslağının Birleşmiş Milletler’de (BM) onaylanmasını da kıymetlendiren Temon, Nazizmin tekrar canlanmasına direnilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Bu nedenle ülkemiz, BM’de Nazizmin yüceltilmesiyle çabaya yönelik karara oy verdi” diye konuştu.

OAC’nin bu karara oy vermesinin çok doğal olduğuna vurgu yapan Temon, tabirini şu sözlerle sonlandırdı:

“Çünkü dünyada işler makûs gidiyor ve hala gizlenen ve giderek daha fazla ortaya çıkmaya başlayan ırkçılık mevcut. Nazizm ve bâtın ırkçılık bize ve tüm dünyaya büyük ziyan verdi. İkinci Dünya Savaşı Nazizm’e dayanıyor. Bu nedenle biz kendimizi her halükarda savunmalı, bu olgunun tekrar canlanmasına direnmeliyiz, aksi taktirde dünya ziyanlı çıkacaktır.”

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun, Rusya’nın Nazizmin yüceltilmesine karşı çabaya ait tasarısını oylayarak kabul ettiği bildirilmişti.

Sputnik muhabirinin aktardığı üzere BM Genel Şurası, Rusya’nın oylamaya sunduğu “Nazizmin yüceltilmesi, neo-Nazizm ve günümüzdeki ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve bununla ilgili hoşgörüsüzlüğün öteki biçimlerine karşı mücadele” başlıklı tasarıyı 118 ‘evet’, 49 ‘hayır’ ve 14 ‘çekimser’ oyla kabul etti.

Kararı destekleyenler ortasında Rusya, Çin ve İsrail yer alırken, ABD, İngiltere, Almanya, İtalya, Japonya, Ukrayna, Fransa, Kanada, Avustralya, Avusturya, Arnavutluk, Belçika, Estonya, Çekya, Finlandiya, Gürcistan, Macaristan, İrlanda, Letonya, Litvanya, Karadağ, Hollanda, Norveç, Polonya, Moldova, Slovenya, İspanya, İsveç ve öbür birtakım ülkeler ret oyu vererek Nazizmle çabanın karşısında yer aldı.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.