Osmanlı Devleti’nde bugünkü MİT’in karşılığı olan istihbarat teşkilatının adı nedir?

Osmanlı Devleti’nde bugünkü MİT’in karşılığı olan istihbarat teşkilatının adı nedir?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 22.12.2023
5
A+
A-

Osmanlı Devleti’nde bugünkü MİT’in karşılığı olan istihbarat teşkilatının adı Teşkilât-ı Mahsusa’dır. Bu teşkilat, 17 Kasım 1913 tarihinde Enver Paşa tarafından kurulmuştur. Teşkilât-ı Mahsusa, Osmanlı Devleti’nin siyasî birliğinin korunmasını sağlamak, ayrılıkçı hareketleri önlemek ve yabancı devletlerin Orta Doğu’daki istihbarat ve gerilla faaliyetlerine karşı koymak amacıyla kurulmuştur.

Teşkilât-ı Mahsusa, asker ve sivillerden oluşan bir teşkilattır. Teşkilatın başında, Enver Paşa’nın yaveri olan Ahmet Cevat Bey bulunmaktaydı. Teşkilatın merkezi İstanbul’da idi, ancak yurt içinde ve yurt dışında da şubeleri bulunmaktaydı.

Teşkilât-ı Mahsusa, I. Dünya Savaşı sırasında önemli başarılar elde etmiştir. Teşkilat, Osmanlı Devleti’nin gizli savaş faaliyetlerini yürütmüş ve yabancı devletlerin casusluk faaliyetlerini engellemiştir. Teşkilât-ı Mahsusa, aynı zamanda, Anadolu’da başlayan Milli Mücadele’ye de büyük destek sağlamıştır.

Teşkilât-ı Mahsusa, I. Dünya Savaşı’nın sonunda Osmanlı Devleti’nin yıkılmasıyla birlikte dağılmıştır. Ancak, teşkilatın temelleri, günümüzde de Türkiye Cumhuriyeti’nin istihbarat teşkilatı olan MİT’in kuruluşunda kullanılmıştır.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.