Özel Öğrenciler İçin Uyarlanmış Etkinlikler (UYET) Matematiğe Hazırlık Cevapları Sayfa 9

Özel Öğrenciler İçin Uyarlanmış Etkinlikler (UYET) Matematiğe Hazırlık Cevapları Sayfa 9
REKLAM ALANI
Yayınlama: 04.02.2024
0
A+
A-

Eğitimin her alanında olduğu gibi özel eğitim alanında da uluslararası standartları takip eden ve dünya ile yarışan Bakanlığımız yeni ve nitelikli hizmetler sunabilmek için pek çok çalışma yürütmektedir. Bunlardan biri de özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin hak ettikleri yaşam düzeylerine ulaşabilmelerini ve eğitim imkânlarından en üst düzeyde yararlanabilmelerini sağlamak amacıyla yürütülen özel eğitim materyalleri geliştirme çalışmalarıdır. Materyal geliştirme çalışmalarının esas amacı öğrencilerimize, daha nitelikli öğrenme imkânı sunmak, onları görsel ve yazılı olarak destelemek ve ilgilerini derse çekerek öğrenmelerini kalıcı hale getirmektir.

Bu amaçla kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitim gören öğrencilerimizin akademik derslerine yardımcı kaynak teşkil etmesi amacıyla birçok alanda “Uyarlanmış Etkinlikler (UYET)” hazırlanmıştır.

Matematik öğretimi, öğrencilerimizde akademik gelişim ve ilerlemenin olmazsa olmaz bir parçasıdır. Matematik alanındaki kaynak kitaplar incelendiğinde özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin yaşadıkları uzamsal ilişkiler, sayılar, işlemler, geometri, ölçme ve veri işleme alanlarındaki güçlüklerin giderilmesine ilişkin etkinliklerin sınırlı olduğu görülmektedir. Alanda yaşanan bu eksikliklerin giderilmesini sağlayacak yeni bir kaynak kitap geliştirme ihtiyacı hissedilmiştir. Bu ihtiyaç doğrultusunda özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilere yönelik matematik dersi müfredatında yer alan kazanımlara yönelik özel hazırlanmış etkinlikleri içeren toplam 6 kitaptan oluşan “Matematik Alanı Uyarlanmış Etkinler Seti” hazırlanmıştır.

“Matematik Alanı Uyarlanmış Etkinler Seti” geliştirilirken özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin matematik dersindeki uzamsal ilişkiler, sayılar, işlemler, geometri, ölçme ve veri işleme gibi birçok alanda yaşadıkları güçlükler göz önünde bulundurulmuştur. Bu sette, kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitimlerine devam eden hafif düzeyde zihinsel yetersizliği ve otizm spektrum bozukluğu, öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ile işitme yetersizliği olan öğrencilerimizin matematik dersindeki kazanımları daha kolay ve hızlı öğrenebilmesini sağlayan uyarlanmış etkinliklere yer verilmiştir.

Alanında ilk olan bu çalışma ile hedefimiz yeni, özgün, işlevsel materyaller ile özel eğitim hizmetlerinde öğrencilerin akademik başarılarını destekleyerek okullarımızın kapısını mutluluğa açmaktır.

Bu setin hazırlanması, yayınlanması ve dağıtımında fikir, bilgi ve emeklerini bizimle paylaşan ve setin oluşumunda bize destek veren tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunarım.

Mehmet Nezir GÜL
Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.