Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in (sav) Veysel Karani’ye hediye bıraktığı hangi eşya ziyarete açılmıştır?

Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in (sav) Veysel Karani’ye hediye bıraktığı hangi eşya ziyarete açılmıştır?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 15.03.2024
Düzenleme: 15.03.2024 23:39
1
A+
A-

Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in (sav) Veysel Karani’ye hediye bıraktığı Hırka-i Saadet. ziyarete açılmıştır.

Hz. Muhammed’in vasiyeti üzerine Veysel Karani’ye bırakılan önemli kutsal emanetlerden Hırka-i Şerif, ramazan dolayısıyla Fatih’teki Hırka-i Şerif Camisi’nde ziyarete açıldı.

Hırka-i Şerif’in, ramazanın ilk cuma günü ziyarete açılması vesilesiyle cami bahçesinde düzenlenen törene, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, İstanbul Valisi Davut Gül, Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan, Veysel Karani’nin 59. kuşaktan torunu Barış Samir ile ailesi ve protokol üyeleri katıldı.

Hırka-i Şerif Camisi İmam Hatibi Recep Köksal’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törende konuşan Erbaş, Al-i İmran Suresi’nin 31. ayetini aktararak, Allah’ın insanları sevmesinin yolunun Hz. Muhammet’e itaatten geçtiğini dile getirdi.

Ayette de bunun ifade edildiğini aktaran Erbaş, “Bizim hem Allah’ı sevmemiz hem Peygamberimize itaat etmemiz, onu sevmemiz Kur’an’ın bir emridir. Bunu aklımızdan hiç çıkarmayalım. Peygamber Efendimiz olmasaydı biz İslam’ı nasıl öğrenecektik? Biz namaz kılmayı nasıl bilecektik? Oruç tutmayı nereden bilecektik?” diye sordu.

Erbaş, Hz. Muhammet’in Kur’an-ı Kerim’in yaşayan hali olduğunu belirterek, Kur’an’ı anlamalarını sağlayanın hadisler olduğunu söyledi.

İlk Kur’an-ı Kerim yorumcusunun Hz. Muhammet olduğuna değinen Erbaş, “O yüzden aziz kardeşlerim, işte Hırka-i Şerif, Peygamber Efendimizin hırkası, Peygamber Efendimizin o kutsal eşyaları, ayağının izi, ayak izi bile bizim için o kadar değerli ki.” dedi.

Hırka-i Şerif’i bugüne kadar taşıyanlara, muhafaza edenlere teşekkür eden Erbaş, gençlere ve çocuklara peygamber sevgisinin aşılanması gerektiğini anlattı.

Hz. Muhammed’in Veda Hutbesi’nde Allah’ın kitabını ve sünnetini emanet bıraktığını vurgulayan Erbaş, “İşte biz o yoldayız. Peygamber Efendimizin bütün insanlığa, insanlığı karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için getirdiği Kur’an’ın yolundayız.” diye konuştu.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.