Peygamber Efendimizin (sav) nübüvvet mührü vücudunun neresindedir?

Peygamber Efendimizin (sav) nübüvvet mührü vücudunun neresindedir?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 04.02.2024
0
A+
A-

Peygamber Efendimizin (sav) nübüvvet mührü vücudunun neresindedir?

Peygamber Efendimizin (sav) nübüvvet mührü, kürek kemikleri arasında, sol kürek kemiğine daha yakın bir konumda bulunurdu. Rivayetlere göre, bu mühür güvercin veya keklik yumurtası büyüklüğünde, kırmızı bir ben şeklinde idi.

Nübüvvet mührü, Hz. Muhammed’in (sav) peygamberliğini gösteren bir alamet olarak kabul edilir. Bazı rivayetlerde bu mührün, Hz. Muhammed’in (sav) cennet elbisesinin düğmesi olduğu da belirtilmektedir.

Nübüvvet mührünün varlığı, birçok sahabi tarafından teyit edilmiştir. Hz. Enes bin Malik (ra) bu mührü bizzat gördüğünü ve el ile hissedebildiğini söylemiştir.

Nübüvvet mührü, Hz. Muhammed’in (sav) vefatından sonra kaybolmuştur. Bu mührün ne zaman ve nasıl kaybolduğuna dair kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Nübüvvet mührü hakkında bazı rivayetler:

  • Hz. Aişe (ra) validemiz, Hz. Muhammed’in (sav) namaz kılarken bu mührün parladığını ve terlediğini söylemiştir.
  • Hz. Ukkaşe bin Mihsan (ra), Hz. Muhammed’in (sav) nübüvvet mührünü öpmüş ve bu öpücük karşılığında cennet ile müjdelenmiştir.
  • Bazı rivayetlerde, nübüvvet mührünün Hz. Muhammed’in (sav) peygamberliğinin bir alameti olmasının yanı sıra, onun cennetlik olduğunun da bir göstergesi olduğu belirtilmektedir.

Nübüvvet mührünün varlığı, tarih boyunca birçok tartışmaya konu olmuştur. Bazı kişiler bu mührün gerçek olduğunu savunurken, bazı kişiler ise bu mührün uydurma bir hikaye olduğunu savunmuştur.

Nübüvvet mührünün varlığı veya yokluğu, Hz. Muhammed’in (sav) peygamberliği gerçeğini değiştirmez. Hz. Muhammed’in (sav) peygamberliği, Kur’an-ı Kerim ve sünnet gibi birçok delille sabittir.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.