Raporlanıp UCM’ye gönderildi: 21. yüzyılın en yüksek sivil kaybı

Euro-Med, Gazze’de İsrail ordusunun gerçekleştirdiği infazları raporlayıp UCM’ye gönderdi. Euro-Med’den yapılan açıklamada Gazze’de 21. yüzyılın en yüksek sivil kaybının yaşandığı belirtildi.

Raporlanıp UCM’ye gönderildi: 21. yüzyılın en yüksek sivil kaybı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 26.12.2023
1
A+
A-

 Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi (Euro-Med), İsrail’in akınlarını sürdürdüğü Gazze’deki insan hakları ihlallerini rapor haline getirip Milletlerarası Ceza Mahkemesi (UCM) ve Birleşmiş Milletler (BM) raportörlerine iletti.

SOYKIRIM RAPORLANIP BELGELENDİ

Cenevre merkezli Euro-Med’ten yapılan açıklamada, UCM ve BM raportörlerine sunulan raporda İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nde gerçekleştirdiği infaz olaylarının belgelendiği kaydedildi.

Uluslararası hukuk grubunun kurulması, bu grubun Gazze Şeridi’ne girebilmesi için baskı yapılması ve kelam konusu hataların derhal soruşturulmasının talep edildiği açıklamada, ayrıyeten, faillerin sorumlu tutulması ve tüm mağdurlar için adalet sağlanması davetinde bulunuldu.

Açıklamada, UCM ve BM raportörlerinin İsrail ordusunun sivilleri gaye alan taarruz, infaz ve yerinden etmeleri konusunda kesin tavır alması, Gazze’de ateşkesin sağlanması ve bu hataların durdurulması için memleketler arası toplum nezdinde “ciddi adımlar” atması gerektiği belirtildi.

21. YÜZYILIN EN BÜYÜK SİVİL KAYBI

Gazze’de 21. yüzyılın en yüksek sivil kayıp oranının yaşandığının belirtildiği açıklamada, 7 Ekim’den bu yana süren “soykırımda” İsrail’in bombardımanlarında yıkılan enkazların altında kalan ve öldüğü varsayılanlar da dahil 28 binden fazla Filistinlinin öldürüldüğünün kestirim edildiği kaydedildi.

Açıklamada, öldürülenlerin yüzde 70’ini bayanlar ve çocukların oluşturduğu vurgulanarak, İsrail’in İnsan Hakları Kozmik Beyannamesi’nin 3. Hususu ile Uygar ve Siyasi Haklara Ait Milletlerarası Sözleşme’nin 6. Hususunda yer alan hayat hakkını ihlal ettiğine vurgu yapıldı.

Rapor, BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Maurice Tydball Benz, BM Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese, BM İnsan Hakları Kuruluna bağlı Filistin topraklarında işlenen cürümlere yönelik kurulan bağımsız milletlerarası soruşturma kurulunun lideri Navanethem Pillay ve UCM Başsavcısı Karim Khan’a sunuldu.

UCM savcıları, Gazze’ye giremediği için bölgede yaşanan hak ihlalleri, insan hakları kuruluşları tarafından delillendirilip UCM ve dünya kamuoyuna sunuluyor.

KAYNAK: AA

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.