RT, Halid el-Hatıb Ödülleri’ni kazananları açıkladı

Russia Today (RT) televizyonu, çatışma bölgelerinde misyonlu savaş muhabirlerinin en düzgün çalışmalarına verdiği Khaled Alkhateb Memorial Awards isimli memleketler arası mükafatı kazananları açıkladı.

RT, Halid el-Hatıb Ödülleri’ni kazananları açıkladı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 26.12.2023
0
A+
A-

Suriye’de hayatını kaybeden RT Arapça muhabiri Halid El Hatıb’in anısına düzenlenen mükafatın bu yılki sahipleri belirlendi.

Bu yılın “Çatışma Bölgesinden En Düzgün Görüntü Gazeteciliği” ödülü, savaşın yıkımına uğramış Gazze Şeridi’nden bir dizi haber yapan Ürdünlü televizyon kanalı Roya’dan Gazi El Alul’a gitti. Alul, “Gazze: Yankılar” isimli haberi serisinde, tahliye zorlukları, sivillere yönelik akınları ve sıhhat alanında yaşanan felaketi aktardı.

Rus gazetesi İzvestiya’dan Sergey Prudnikov da Donbass bölgesiyle ilgili kaleme aldığı bir dizi yazıyla ‘Çatışma bölgesinden en güzel çalışma: Metin’ kategorisinde birinciliğe uzanan isim oldu.

Arjantin haber web sitesi Veri Urgente’den Sebastian Salgado, “En Yeterli İnsani Görüntü Gazeteciliği” ödülünü 2022 Ağustos’unda çektiği “Lugansk’ta Özgürlük Tango’su” belgesel serisiyle kazandı. Belgesel, 2014’ten beri savaşın zorluklarıyla başa çıkan Donbass bölgesindeki insanların günlük uğraşlarına ışık tutuyor.

En Yeterli İnsani Gazetecilik Metni” mükafatı, Lübnanlı haber kanalı Al Mayadeen English’den Sara Sallum’a verildi. Sallum, “Silahlar sustuğunda” isimli makalesinde, çocukların yetersiz beslenmesinden ablukadan kaynaklanan ekonomik zorluklara kadar geniş bahisleri kapsayan Suriye’deki çeşitli zorluklarını anlatıyor.

Kazananlardan her biri 200 bin ruble (2 bin 178 dolar) para mükafatı alacak.

RT Arapça muhabiri Halid El Hatıb, Humus bölgesinin doğusundaki el-Suhna kasabası yakınlarında Suriye ordusunun IŞİD’e karşı yürüttüğü operasyonla ilgili bilgi verdiği sırada, IŞİD militanlarının düzenlediği füze hücumunda hayatını kaybetmişti.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Nisan 2018’de imzaladığı kararnameyle Halid el-Hatıb’ı Cüret Madalyası ile ödüllendirmişti. Madalya, birinci Khaled Alkhateb Memorial Awards ödül merasimi sırasında el-Hatıb’ın ailesine verilmişti.

Hatıb’ın anısına düzenlenen yarış, “silahlı çatışmanın karmaşıklıklarını ve sonuçlarını aydınlatmaya çalışanları” onurlandırmayı ve bunun barışın mümkün olabileceğini amaçlıyor.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.