Rus ordusu Ukrayna’nın askeri havalimanlarını vurdu: Uçaksavar füze sistemleri imha edildi

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus birliklerinin Ukrayna’nın askeri havaalanlarına hava taarruzları düzenlediğini, hücumlarda uçaksavar füze sistemlerinin, uçakların ve çeşitli mühimmatın imha edildiğini duyurdu.

Rus ordusu Ukrayna’nın askeri havalimanlarını vurdu: Uçaksavar füze sistemleri imha edildi
REKLAM ALANI
Yayınlama: 25.12.2023
0
A+
A-

Rusya Savunma Bakanlığı, bugünkü basın bilgilendirme açıklamasında Rusya’nın Ukrayna’da yürüttüğü özel askeri operasyona ait aktüel bilgileri paylaştı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Rus birliklerinin Ukrayna’nın askeri havaalanlarına hava taarruzları düzenlediği, Hmelnitskiy bölgesindeki Starokonstantinov Havaalanı’nda Norveç üretimi NASAMS ve Fransa menşeili Crotale-NG üretimi uçaksavar füze sistemlerinin vurulduğu bilgisi verildi.

Kirovograd bölgesindeki Kanatovo ve Dnepr havalimanlarındaki havacılık teçhizatının, uçuş navigasyon araçlarının ve hava tabanlı mühimmatının da imha edildiğine dikkat çekilen açıklamada, ayrıyeten Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin 127 bölgedeki insan gücü ve askeri teçhizatının da vurulduğu kaydedildi.

Açıklamaya nazaran Rus hava savunma sistemleri, Zaporojye ve Dnepropetrovsk bölgelerinde Ukrayna’ya ilişkin 3 Su-27 ve bir Su-24 avcı uçağını düşürdü, savunma sistemleri son bir günde 3 adet HARM anti-radar füzesini, HIMARS çok namlulu roketatar sistemlerinden ateşlenen 3 adet füzeyi ve bir Neptun gemisavar seyir füzesini de önledi.

Bakanlık, son bir günde ayrıyeten Donetsk Halk Cumhuriyeti’nde (DHC), Lugansk Halk Cumhuriyeti’nde (LHC), Herson ve Zaporojye bölgelerinde Ukrayna’ya ilişkin 49 adet insansız hava aracının (İHA) imha edildiğini vurguladı.

Rus birliklerinin, son 24 saat içinde Ukrayna ordusunun Donetsk tarafındaki 14 saldırısını püskürttüğüne dikkat çekilen açıklamada Ukrayna ordusuna cephenin farklı istikametlerinde verilen kayıplara ait bilgiler de paylaşıldı.

Donetsk istikametinde tesirli olan Güney Askeri Kümesi birliklerinin topçu kuvvetlerinin dayanağı ile Ukrayna ordusunun toplam 8 saldırısı püskürttükleri aktarılan açıklamada, düşmanın bu taraftaki toplam kayıplarının 350’ye yakın asker, 3 zırhlı piyade aracı, bir zırhlı işçi taşıyıcısı ve 5 araba olduğu, topçu gayretinde ise Ukrayna’ya ilişkin bir M777, bir Msta-B ve bir D-30 obüsü ile birer Akatsiya ve Gvozdika topçu sistemlerinin etkisiz hale getirildiği vurgulandı.

Kupyansk istikametinde ise Batı Askeri Kümesi birliklerinin Harkov bölgesinde Ukrayna birliklerinin 4 saldırısını püskürttükleri, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin 40’ın üzerinde asker, bir zırhlı muharebe aracı ve 3 araba kayıp verdiği, Harkov bölgesinde ayrıyeten Ukrayna ordusuna ilişkin bir mühimmat deposunun imha edildiği belirtildi.

Krasnıy Liman istikametinde Merkez Askeri Kümesi birliklerinin Ukrayna ordusunun 2 saldırısını püskürttüğü tabir edilen açıklamada, düşmanın 100’e yakın asker, bir zırhlı muharebe aracı, 2 araba ve bir D-30 obüsü kaybettiği vurgulandı.

Güney Donetsk istikametinde tesirli olan Doğu Askeri Kümesi birliklerinin Ukrayna ordusunun 79. İndirme ve Atak Tugayı’nı vurduklarına dikkat çekilen açıklamada, “Düşmanın kayıpları 110’a yakın asker ve 2 pikap oldu. Topçu düellosu sırasında ABD üretimi bir M109 Paladin, bir Akatsiya ve bir Gvozdika topçu sistemleri vuruldu” denildi.

Zaporojye bölgesinde Rus ordu kümesinin topçu ve ağır çok namlulu roketatar sistemlerinin dayanağı ile Zaporojye bölgesinin 4 yerleşiminde Ukrayna birliklerine insan gücü ve teçhizat bakımından ağır kayıplar verdirdiğine dikkat çekilen açıklamada, Ukrayna ordusunun bu istikamette 70’e yakın asker, bir zırhlı muharebe aracı, 3 araba ve bir Gvozdika kundağı motorlu topçu sistemi kaybettiği açıklandı.

Herson bölgesinde ise Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin 80’e yakın askerini ve 3 arabasını kaybettiğinin, topçu düellosunda ise ABD imali bir M109 Paladin, bir Akatsiya ve bir Gvozdika topçu sistemlerinin, bir Msta-B ve bir D-30 obüsünün vurulduğunun altı çizildi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.