Rus uzman: Putin ile Erdoğan yakın temas halinde

Rusya önderi Putin’in ‘Yılın Özeti’ programında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gazze’deki krizin tahlilinde oynadığı kıymetli role dikkat çektiğini belirten Rus uzman Fitin, Türkiye’nin müzakere sürecini tesis etme uğraşlarının çok kıymetli olduğunu vurguladı.

Rus uzman: Putin ile Erdoğan yakın temas halinde
REKLAM ALANI
Yayınlama: 26.12.2023
0
A+
A-

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, bugün yayınlanan ‘Vladimir Putin ile Yılın Özeti’ programında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın Gazze Şeridi’ndeki gelişmelere en fazla ilgi gösteren ve durumun düzeltilmesi için elinden geleni yapan başkanlardan biri olduğunu vurguladı.

Rusya Stratejik Araştırmaları Enstitüsü Direktörü’nün danışmanı Vladimir Fitin, Sputnik’e demecinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gazze’deki ihtilafın tahlilindeki rolünü yorumladı.

Rus lider Putin’in Türkiye’nin Ortadoğu’da barışı sağlamak için ortaya koyduğu gayretlerin kıymetine değinmesinin ehemmiyetine dikkat çeken Fitin, şunları söyledi:

Rusya Devlet Başkanı’nın, bu savaşın Gazze’deki sivillere getirdiği devasa yıkımı ve felaketi önlemek için mümkün olan her şeyi yapan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük rolüne vurgu yapması sebepsiz değildi. Devlet Başkanı’mızın sivil halka yardım sağlama eforlarını koordine etmek için Erdoğan’la yakın temas halinde olmaya devam edeceğini ayrıyeten belirtmesi de ayrıyeten kale bedel. Çünkü Gazze’nin şu anda tıbbi yardıma da, besin, su ve yakıt tedarikine de gereksinimi var. Türkiye Cumhurbaşkanı’nın dünya toplumunun orada yaşayan sivillerin durumlarını hafifletmeye yardımcı olması için bu kadar efor sarf etmesi son derece memnuniyet verici.

Türkiye’nin müzakere sürecini tesis etme gayretlerinin çok kıymetli olduğunu vurgulayan Fitin, kelamlarını şöyle sürdürdü:

İlk başta ve en çok Türkiye olmak üzere kimi ülkeler, Hamas ile İsrail ortasında müzakerelerin düzenlenmesi için arabuluculuk öneriyor. Ankara, yakın gelecekte yeni bir süreksiz ateşkes, yeni bir esir ve rehine takası, sonrasında ise tahminen de müzakereler yolu ile ihtilafın çözülmesi üzere olumlu şeyler olmasını sağlamak ismine elinden gelen her şeyi yapıyor.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.