Sabiha Gökçen Havalimanı’nın 2’nci pisti açılıyor

Sabiha Gökçen Havalimanı 2. Pist Açılış Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni pistle birlikte Havalimanı’nın yıllık 85 milyondan fazla yolcuyu ağırlayacak kapasiteye ulaşacağını belirtti.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nın 2’nci pisti açılıyor
REKLAM ALANI
Yayınlama: 25.12.2023
1
A+
A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sabiha Gökçen Havalimanı 2. Pist Açılış Töreni’nde açıklamalarda bulunuyor.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Sabiha Gökçen Havalimanı, hizmete girdiğinden beri uçuş merkezi haline geldi. Bugün Anadolu Yakası ile birlikte etraf vilayetlere de hizmet veriyor. Türkiye genelindeki iş ve piyasaların gelişimi açısından son derece kritik roller üstleniyor. Birinci etapta 2009 yılında yap-işlet-devret modeliyle yeni terminal binasını devreye aldık. 2010 yılında İstanbul Teknoloji Geliştirme kısmı devreye girdi.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nın trafiği daima artıyor. 2021 yılında 181 bin uçuşla 25 milyon yolcuyu ağırladı. 2022’de bu sayı 31 milyona ulaştı. 2023’ün birinci 11 ayında 208 bin uçuşla yolcu sayısı geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 21’lik artışla 34 milyona yükseldi. İstanbul ve Antalya havalimanlarının akabinde en çok trafik olan 3. havalimanı. Sene sonunda 37 milyonu aşmasını öngörüyoruz. 2. pist için 2012 yılında karar aldık. Toplam 970 milyon doları bulan yatırım fiyatıyla 2. pisti tamamladık. Trafik kapasitesini 2’ye katlayacak pistin uzunluğu 3540 metredir. Ayrıyeten 3 paralel taksi yolu vardır. Apronlarla havalimanımız rakiplerine nazaran çok ileri özelliklere sahiptir. 1520 metre uzunluğunda TEM irtibat tünelini inşa ettik. Havalimanımızda tüm bu kontaklarla birlikte 19 bin m2 kapalı alana bağlı üst yapı tesislerini de yeniledik. Azamî kapasite için yeni pistimizi iniş, eski pistimizi kalkış maksatlı kullanacağız. Kullanım kapasitesi 2 katına çıkacak. Yeni pistle yıllık 85 milyondan fazla yolcuyu ağırlayacak kapasiteye ulaşılacak.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.