Şayet günde 8 saat uyumuyorsanız… Cildinize bunlar olabilir!

Cilt sıhhatinizi kış aylarında müdafaanın ehemmiyetine dikkat çeken Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ayten Ferahbaş Kesikoğlu, soğuk havanın cildi olumsuz etkilediğini belirtti. Pekala cildi olumsuz etkileyen yalnızca soğuk hava mı yoksa uyku tertibi de dahil mi?

Şayet günde 8 saat uyumuyorsanız… Cildinize bunlar olabilir!
REKLAM ALANI
Yayınlama: 26.12.2023
0
A+
A-

Cilt paklığı, nemlendirme, gerçek eser kullanımı, sağlıklı beslenme, kâfi su tüketimi, uyku sistemi, sigara ve gerilim üzere faktörlerin cildinizi müdafaada tesirli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kesikoğlu, kışın cildin daha fazla itina ve bakıma muhtaçlık duyduğunu söylüyor. İşte, bebek üzere bir cilde sahip olmanın tüm sırları!

CİLT PAKLIĞI ÖN PLANDA

Çevresel tesirlerden korunmak için cilt temizliğinin değerli olduğunu belirten uzman, uygun temizleyicilerin kullanılması gerektiğini söz ediyor. Cilt tipine uygun, hafif ve kokusuz temizleyiciler tercih edilmeli. Ayrıyeten, çok sıcak ya da soğuk su yerine ılık su kullanılması öneriliyor.

NEMLENDİRME ŞART

Cildin nemini muhafazanın en tesirli yolu, cildi yıkadıktan çabucak sonra nemlendirici uygulamaktır. Kış aylarında daha yağ bazlı nemlendiriciler tercih edilmeli. Seramidler, hyaluronic asit üzere içeriklere sahip eserler cildi müdafaada yardımcı olabilir.

SİGARADAN UZAK DURULMALI

Prof. Dr. Kesikoğlu, hem kuruluk ve yaşlanmayı engellemek, hem de el egzamalarını önlemek hedefiyle sık suya maruz kalan ellerimizi günde 5-6 sefer yağlandırıcı eserlerle nemlendirmenin, mesken işlerini egzama eldiveni ile yapmanın daha yanlışsız olduğunun altını çizdi. Yüz, boyun, kulaklar ve eller üzere açık kalan beden bölgelerine yıl boyunca güneşten esirgeyici eser kullanılmasını tavsiye eden Prof. Dr. Kesikoğlu;

“Bunlar en az 30 SPF’ye sahip olmalıdır. Kışın da gölge arayarak ve UV muhafazalı eldiven ve güneş gözlüğü üzere akıllı aksesuarlar ile cildinizi güneşten koruyabilirsiniz. Sigara içmek cildinizin yaşlanmasını hızlandırır. Sigara içiyorsanız, yaralarınızın da güzelleşmesi daha uzun sürecektir. Gerilimi direktörün sağlıklı yollarını bulmak cildinize de yardımcı olabilir. Gerilim ayrıyeten akne, egzama, sedef hastalığı, yağlı egzama, rozase dâhil olmak üzere birçok cilt rahatsızlığını alevlendirebilir” diye konuştu.

UYKUSUZ KALAN CİLT KENDİNİ YENİLEYEMEZ!

Uykunun en kıymetli saatlerinin 23.00-04.00 saatleri ortasında olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kesikoğlu, sistemli uyulmadığı vakit cildin kendini onarma ve yenileme sürecinin azaldığını, steroid yani kortizon salınımının arttığını ve bunun da gerilimi tetikleyerek kolajen yapısını bozduğunu tabir etti. Uykusuzluğun gözaltı torbalanması, şişliğin artması, gözaltında morlukların oluşması, cilt tonunda bozulma, cildin canlı ve parlak manzarasını kaybetmeye neden olduğunu belirten Prof. Dr. Kesikoğlu, bu sebeplerle günde ortalama 6-8 saat uyumanın kıymetli olduğunu lisana getirdi.

GÜNDE ORTALAMA 2 LİTRE SU İÇMEK ŞART!

Kış aylarında elleri korumak için eldiven, boynu ve göğsü koruyup, kapatacak atkı yahut şal kullanılması, saçların da bere ya da şapka kullanılarak korunması gerektiğinden bahseden Prof. Dr. Kesikoğlu, naylon, sentetik, polyester yahut yünlü giysiler yerine cildin kurumasını ve kaşınmasını önleyen pamuklu ya da pazen dar giysileri değil, bol kıyafetleri tavsiye etti.

Oda ısısını da 20-26 derece ortasında sabitlenmesi ve hava nemlendiren bir aygıt yahut kalorifer üzerine su dolu kap yerleştirilebileceğini tabir eden Prof. Dr. Kesikoğlu, son olarak şunları söyledi: “Her gün ortalama 2 litre su içilmeli. Ayrıyeten kullanılan eserlerin A, C ve E vitamini üzere antioksidanları içermesine de dikkat edilmelidir. Kış meyveleri ve zerzevatları haricinde, bitkisel proteinler ve tahıllı besinler tüketmek de cilt sıhhatinin korunmasında kıymetlidir. Uygun tedbirlere karşın ciltteki sorun düzelmiyor, sertleşme ve kuruluk devam ediyorsa uzman bir dermatologdan yardım alınması gerekir.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.