Site Rengi

Şifalı Kaplıcalar – Osmaniye Haruniye Düziçi Kaplıcası

Şifalı Kaplıcalar – Osmaniye Haruniye Düziçi Kaplıcası

Şifalı Kaplıcalar – Osmaniye Haruniye Düziçi Kaplıcası
22.11.2021
22
A+
A-

Şifalı Kaplıcalar – Osmaniye Haruniye Düziçi Kaplıcası
Kaplıca Adı : Haruniye Düziçi Kaplıcası
Adres : Haruniye – Düziçi – Osmaniye
Özelliği : Kalsiyum, sülfür, magnezyum, karbondioksit ihtiva eder.
Sıcaklık : 32,5 derece
Şifa Verdiği Hastalıklar : Nevralji, nefrit ve kadın hastalıkları. Ayrıca içme suyu da mide rahatsızlıkları için iyi gelir.
Suyun PH değeri : 6,0 -7,0

Kaplıca, Ceyhan nehri kıyısında ağaçlarla kaplı bir alanda bulunmaktadır. Harika bir manzaraya sahip olan kaplıcada ruhsal yönden de sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Kaplıca tesisi Aslantaş Barajı’nın rezervuarının sonunda, Berke Barajı aksının 2,5 km.’lik yatağında yer almasından dolayı manzarası yönünden güzelliğine güzellik katmaktadır. Kaplıca, hem tertemiz havası hem de doğal güzelliği ile sağlığınıza sağlık katacaktır.

Yeri : Haruniye Kaplıcası, Osmaniye ilinin, Düziçi ilçesinin 15 km kuzeyinde, Kuşçu köyü sınırları içinde Düdül Dağı eteklerinde yer almaktadır. Kaplıca alanı, Osmaniye il merkezine 57 km., Adana iline 143 km. uzaklıktadır. Kaplıca alanı denizden 620 metre yüksekliktedir.

Ulaşım : Haruniye Kaplıcası’na gitmek için eğer kara yolunu seçiyorsanız, önemli uluslararası yollardan olan Tem otoyolu ve D-400 karayolunun kesişim noktasında bulunma dolayı oldukça kolaylık sağlayacaktır. Eğer kaplıcaya gitmek için demir yolunu tercih ediyorsanız Osmaniye il merkezinden geçen demir yolunu kullanabilirsiniz. Eğer hava yolunu tercih ediyorsanız Adana ve Gaziantep havaalanlarına bir saat mesafededir.

Kimyasal Özellikleri : Kalsiyum, magnezyum, sülfür, sülfat, bikarbonatlı termal sular, aynı zamanda 4 mg/lt florür, 332 mg/lt karbondioksit içermekte olup radyoaktif özelliğe sahiptir.

İsmi hijyen kelimesinin kökeni olan yunan temizlik ve sağlık tanrıçası Hygeia’dan gelen kaplıcamız binlerce yıllık bir sağlık merkezidir. Kaplıcamızın suyu 4 adet radyoaktif gaz ve onlarca mineralin karışımından oluşan, Dünyadaki en eşsiz mineralli sudur. Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji uzmanları doğru miktardaki radyasyonlu sulara gençlik iksiri demektedir. Bu özeliklerinden dolayı suyumuz insanın bağışıklık sistemini moloküler boyutta etkileyerek yirmili yaşlardaki haline getirmektedir. Suyumuz bu eşsiz yapısından dolayı tıpta kesin çaresi olmayan sayısız hastalığa iyi gelmektedir.

Haruniye Kaplıcası’nın Faydaları

  • Kaplıca suyu özellikle romatizma rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.
  • Deri rahatsızlıklarında olumlu etkisi görülür.
  • Sinirsel hastalıklar ile kadın hastalıklarında şifa sağlar.
  • Beslenme bozukluğunda olumlu etkisi görülmektedir.
  • Karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarında olumlu etkisi görülmektedir.
  • Mide ve bağırsak hastalıklarına faydalı olduğu görülmüştür.

Not : Haruniye – Düziçi ikamet sınırları içinde çok fazla termal kaplıca bulunmaktadır. Eskiden tesis yoktu ancak günümüzde dışarıdan gelen insanların rahatlıkla konaklayabileceği bir yapıya dönüştürüldü. Ancak eğer dışarıdan ve uzak bölgelerden geliniyorsa telefonla bilgi alınması ve rezervasyon yaptırılması önerilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.