Sırt kireçlenmesi

Sırt bölgesine kireçlenen eklemler her omurun art her iki yanında yer alan küçük eklemlerdir. Bu eklemler omurları omurganın hareketini …

Sırt kireçlenmesi
A+
A-
16 Temmuz 2022 19:47
3

Sırt bölgesine kireçlenen eklemler her omurun art her iki yanında yer alan küçük eklemlerdir. Bu eklemler omurları omurganın hareketini sağlayacak halde geriden direkt olarak birbirlerine bağlarlar. Faset eklemler olarak isimlendirilirler ve epeyce karmaşık sonlarla donatılmışlardır. Ağrıya çok hassastırlar. Omurgamızın hareketliliğinde büyük ehemmiyeti olan bu eklemlerin yapısı yaşa, travmalara bağlı olarak bozulabilir ve önemli boyun, bel ağrılarına sebep olabilirler. Sırt kireçlenmesinde ağrı yana dönmekle artış gösterir. Yaşlanma burada kireçlenmenin en kıymetli hazırlayıcı faktörleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sırt bölgesindeki faset eklemlerin omurganın hareketini sağlamalarının yanında bir diğer işlevleri, omurilikten çıkan hudut köklerinin omurga kanalını terk ederek dışarı çıktığı nöral foramen ismi verilen deliklerin bir kısmını oluşturmalarıdır. Faset eklemlerde travma, omurganın üzerine çok yük binmesi yahut öbür kemik hastalıkları nedeniyle büyüme oluşabilir. Bu durumda sonların geçtiği delikler daralacak ve hastada sırta yayılan ağrılar meydana gelecektir.

Sırt bölgesinin kireçlenmesinde ağrı faset eklem enjeksiyonuve faset eklem medial kol radyofrekansgibi girişimsel yollarla denetim altına alınabilir.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.