Son günlerde çıkan haberlere göre hangi ülke Gazze’ye geçici bir liman inşa etmek istemektedir?

Son günlerde çıkan haberlere göre hangi ülke Gazze’ye geçici bir liman inşa etmek istemektedir?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 16.03.2024
1
A+
A-

Son günlerde çıkan haberlere göre ABD, Gazze’ye geçici bir liman inşa etmek istemektedir.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İsrail’in ablukası altında Gazze’ye, açlıkla mücadele eden “Filistinli sivillerin gıdaya erişimini kolaylaştırmak için” seyyar liman görevi görecek 4 geminin yola çıkarıldığını belirtti.

Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Ryder, “Gazze’deki insani yardım operasyonlarına ve Doğu Akdeniz’de geçici bir iskele inşa etme misyonuna destek olmak üzere” Savunma Bakanlığı’nın, ABD’den 4 gemiyi hareket ettirdiğini söyledi.

Pentagon Sözcüsü, ABD’nin Virginia eyaletindeki Langley-Eustis Ortak Üssü’nden hareket eden 4 askeri geminin (JLOTS), Gazze’nin kuzey bölgesinde, amfibik askeri seyyar limanı görevi göreceği ve büyük yüklerin kıyıya çıkarılması ve sevkiyatını kolaylaştıracağı bilgisini paylaştı.

Ryder, ABD ordusuna ait, SP 4 Lames A Loux, Monterrey, Matamoros ve yedinci nakliye tugayı seferine ait Wilson Wharf’ın, bu görevi desteklemek için gerekli ekipman ve malzemeleri taşıyarak, erken saatlerde ABD’den ayrıldığını söyledi.

Patrick Ryder, söz konusu gemilerin Gazze’ye ulaşması ve seyyar limanın kurulması için gereken sürenin “geçen cuma gününden başlayarak toplam 60 gün” olarak belirlendiğini ifade etti.

Ryder, seyyar iskelenin tam olarak faaliyete geçmesi durumunda, ⁠”Günde yaklaşık 2 milyon öğün yemeğin teslimatını mümkün kılacağını” kaydetti.

Öte yandan, sosyal medyada yer alan bir görüntüye göre, US Arm Vessel SP 4 Lames A Loux adlı geminin hoparlör sisteminden “Star Wars” filminden “The Imperial March” şarkısının çalındığı tespit edildi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.