Taze ebegümeci nasıl tüketilir? Ebegümeci yararları nelerdir, çayı nasıl demlenir?

Ekseriyetle çay olarak tüketilen ebegümeci, yol kenarlarında resen yetişen zahmetsiz bir bitkidir. Birtakım bölgelerde ıspanak üzere kavrularak tüketilen ebegümecinin çayının da insan sıhhatine faydaları saymakla bitmiyor. Pekala, ebegümeci yararları nelerdir ve nasıl tüketilir?

Taze ebegümeci nasıl tüketilir? Ebegümeci yararları nelerdir, çayı nasıl demlenir?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 25.12.2023
2
A+
A-

İlkbahardan yaz mevsimine geçişte yol kenarlarını süsleyen ebegümeci bitkisi, astım ve bronşit üzere birçok rahatsızlıkta tesirlidir. Otu, yaprakları ve çiçekleriyle birlikte sıhhat kesiminde kullanılmaktadır.

Genellikle mor olmasıyla birlikte pembe ve beyaz renkleriyle de  görülen bu bitki çabucak her bölgede yetişebilmektedir. İşte, ebegümeci hakkında tüm merak edilenler!

EBEGÜMECİ NEDİR?

Ebegümecigiller familyasına ilişkin 1500 çeşit ebegümeci mevcut olmasıyla bir arada büyük-küçük yapraklı tipleri bulunurken renkleri de çeşitlilik gösterebilmektedir. Daha çok çay olarak tüketilen hibiskus bitkisi de aslında bir ebegümeci tipidir. İster kuru haliyle ister taze olarak tüketilebilir.

Ebegümecinin yaprakları, çiçekleri ve kökleri olmak üzere her bir yanından yararlanılır. Yaprakları hem çiğ hem de pişmiş olarak tüketilebilir. Ebegümeci yaprakları çiğ olarak salatalarda, pişmiş olarak yemeklerde ve çorbalarda kullanılır. Pişirildiğinde bamyadaki üzere bir mukus yapısı ortaya çıkar. Bu yüzden koyu kıvam vermek için çorbalarda, bazen de yumurta ikamesi olarak tercih edilebilmektedir. Kalp dostu ve hastalık düşmanı bu bitkiyi yakından tanıyalım!

EBEGÜMECİ FAYDALARI                                       

  • Solunum sistemi: Yapraklarından yapılan çay, bal yahut limonla birlikte tüketildiğinde öksürük, balgam ve bronşit semptomlarının azalmasına yardımcıdır. yardımcı olur.

  • Bağışıklık sistemi: Ebegümeci yaprakları, bağışıklık sistemini destekleyen A, C ve K vitaminleri üzere antioksidan özellikleri bulunan vitaminler açısından zengindir.

  • Sindirim sistemi: Ebegümeci otu, lif açısından güçlü olduğu için sindirim sıhhatini takviyeler. Ayrıyeten yapraklarından yapılan çay, mide bulantısı ve kabızlık üzere sindirim problemlerine yeterli gelir.

  • Kalp sıhhati: Ebegümeci bitkisi, kalp sıhhatine yararlı olan magnezyum ve potasyum üzere mineraller açısından zengindir.

  • Antienflamatuar: Ebegümeci yaprakları, antiinflamatuar özelliklere sahip olduğu için eklem ağrısı, artrit (eklem iltihabı) ve öteki inflamatuar ağrılı rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilir.

  • Antioksidan: Ebegümeci yaprakları, antioksidan özelliklere sahiptir ve özgür radikallerin bedene hasar vermesini önler. Böylelikle başta kanser olmak üzere kimi değerli hastalıkların önlenmesinde epeyce tesirlidir.

  • Rahatlatıcı: Ebegümeci bitkisinin esans yağı sebebiyle rahatlatıcı ve yatıştırıcı tesiri bulunur. Böylelikle rahat uyumaya, stres ve telaş bozukluğunu gidermeye yardımcıdır.

EBEGÜMECİ ZARARLARI

Ebegümeci bitkisinin bilinen kesin bir ziyanı olmasa da her bitkide olduğu üzere temkinli davranmada yarar vardır. Bilhassa de karıştırıldığı vakit tesirlerinin nasıl olacağını bilmediğiniz bitkilerle birlikte tüketmemeye ihtimam gösterin. Çayını ise gün içinde 2 bardaktan fazla tüketmekten kaçınmalısınız. Ayrıyeten antidepresan ilaçlarla etkileşimi olabileceğinden bu ilaçları kullanırken de ebegümeci tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Öteki ilaçlarla kullanımında ise de bir uzman tabibe müracaatınızda yarar vardır. Emziren ve gebe bayanlar için tüketimi hakkında yapılmış çalışma bulunmasa da anne ve bebek sıhhati açısından uzman tabibe istişareden tüketimi önerilmez.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.