Temaslı mı, temassız ödeme mi daha inançlı? Uzmanlar açıkladı

Süratle yaygınlaşan temassız ödeme teknikleri daha pratik, kolay ve süratli olduğu için tercih ediliyor. Kullanımı artan temassız ödemelerin klasik ödeme usullerinden daha mı inançlı mi? Uzmanlar tekliflerde bulundu.

Temaslı mı, temassız ödeme mi daha inançlı? Uzmanlar açıkladı
REKLAM ALANI
Yayınlama: 24.12.2023
1
A+
A-

Yakın alan irtibatı olarak isimlendirilen NFC, 2010’ların ikinci yarısında kablosuz teknoloji ve yeni bir ödeme standardı olarak ortaya çıktı. Bu teknoloji sayesinde, yepyeni çip tabanlı kartlar daha da kullanışlı hale geldi. Kartları ödeme terminallerine ve ATM’lere takmak yerine, para transferi için NFC özellikli bir ödeme aygıtına dokunmak kâfi oluyor.

Temassız kartların yanı sıra, kart bilgilerinizi uygulamaya yükledikten sonra telefonunuzu ödeme için kullanmanızı sağlayan Apple Hisse yahut Google Hisse üzere hizmetler aracılığıyla telefonlar da artık bu fonksiyonu görebiliyor.

Siber güvenlik şirketi ESET kullanımı artan temassız ödemelerin klasik ödeme prosedürlerinden daha inançlı olup olmadığını inceledi, tekliflerini paylaştı.

NFC NE KADAR İNANÇLI?

NFC’nin temel hedefinin temassız süreçleri kolaylaştırmak olduğu düşünüldüğünde, büsbütün inançlı olması gerektiği varsayılabilir. Başka kablosuz bağlantı usulleriyle karşılaştırıldığında, çalışması için gereken yakınlık nedeniyle ele geçirilmesi çok daha zordur lakin bu, birtakım siber akın cinslerine karşı algılanamaz olduğu manasına gelmez. NFC teknolojisinin bilhassa ödeme süreçlerinde daha inançlı olduğu yanlışsız olsa bile bu, teknolojinin yanılgısız olduğunu göstermez. Makus niyetli bireyler istediklerini elde etmek için makul güvenlik açıklarından kolaylıkla yararlanabilirler.

TELEFONLA ÖDEME DAHA MI İNANÇLI?

NFC özelliği telefonlarda da mevcut. Apple Hisse, Google Hisse ve başkaları PIN, parmak izi, yüz taraması yahut telefonunuzda mevcut olabilecek öbür bir ek güvenlik gerektirdiğinden, biraz da inançlı olabilir. Ayrıyeten her iki ödeme hizmeti de sadece etkinleştirildiğinde çalışır, bu nedenle birisinin sizden rahatça bir ödeme alma bahtı daha azdır. Ek olarak Apple yahut Google Hisse kullanmak hesap bilgilerinizi diğerlerine aktarmaz ve aygıtınızı kaybetmeniz durumunda bu hizmetleri uzaktan devre dışı bırakmak hayli kolaydır.

Akıllı saatler pek çok açıdan kusursuz olsa da saatin kilidini açmak için gereken kısa bir PIN kodunun ötesinde ek kimlik doğrulama eksikliği nedeniyle bu saatler aracılığıyla ödeme yapmak sorun yaratabilir. Saatin sahibinin bileğinde olması bir çeşit kimlik doğrulama fonksiyonu olarak varsayılır. Lakin saatlerin çalınabileceği ve çoklukla yalnızca dört haneli bir PIN ile korunduğu düşünüldüğünde, bu durum her vakit süreç için gereğince inançlı bir prosedür olmayabilir.

TEMASSIZ ÖDEMELERİNİZİ NASIL DAHA İNANÇLI HALE GETİREBİLİRSİNİZ?

– Telefonla ödemeyi kullanın: Bu uygulamaların eksik yanları olsa da ek kimlik doğrulama ihtiyaçları olduğu için temassız kartlara nazaran daha güvenlidirler.

– Akıllı saatleri kullanmayın: Daha düşük güvenlik nedeniyle, akıllı saatle ödemeleri aktifleştirmek potansiyel meselelere yol açabilir.

– RFID engelleyicileri deneyin: Bunlar, kartınız ile dış dünya ortasında bir bariyer oluşturarak mümkün ele geçirme akınlarını azaltan küçük kartlar yahut cüzdanlardır.

– Düşük ödeme limitleri belirleyin: Bu, bankanız yahut bankacılık uygulamaları aracılığıyla yapılabilir. Bu sayede temassız ödemelerde satın alma ölçünüz için azamî bir limit belirleyebilirsiniz.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.