Tesettürün teferruatlı bir şekilde anlatıldığı sure hangisidir?

Tesettürün teferruatlı bir şekilde anlatıldığı sure hangisidir?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 17.03.2024
0
A+
A-

Tesettürün teferruatlı bir şekilde anlatıldığı sure Nur Suresi‘dir. Nur Suresi’nin 31. ayetinden 34. ayetine kadar tesettürle ilgili hükümler yer alır. Bu ayetlerde;

  • Mümin kadınların başlarını örtmeleri,
  • Göğüs dekoltelerini kapatmaları,
  • Ziynetlerini teşhir etmemeleri,
  • Yabancı erkeklere karşı nazik ve ölçülü bir sesle konuşmaları,
  • Ayaklarını yere vurma suretiyle dikkat çekmemeleri emredilir.

Ayrıca, bu ayetlerde tesettürün sadece giyim kuşamla sınırlı olmadığı, aynı zamanda davranış ve tavırlara da yansıması gerektiği vurgulanır.

Nur Suresi’nin 31. ayetinden 34. ayetine kadar olan tesettürle ilgili ayetlerin meali:

31. Ayet: “Mümin kadınlara da söyle, gözlerini (harama) bakmaktan sakınsınlar ve ırzlarını korusunlar. Ziynetlerini, -görünenler müstesna- açığa vurmasınlar. Başörtülerini yakalarının üzerine kadar örtsünler. Ziynetlerini kocalarına, babalarına, kocalarının babalarına, oğullarına, kocalarının oğullarına, erkek kardeşlerine, erkek kardeşlerinin oğullarına, kız kardeşlerinin oğullarına, kadınlara, ellerinin altında bulunan kölelere, erkeklikten kesilmiş kölelere ve cinsel istek duymayan hizmetçilere göstermesinler. Ayaklarını yere vurup, ziynetlerini (bilezik ve halhal gibi ses çıkaran şeyleri) belli etmesinler. Ey müminler! Hepiniz Allah’a tövbe edin ki, kurtuluşa eresiniz.”

32. Ayet: “Kendilerini nikahlamanız caiz olan mümin kadınlardan ve ellerinizin altında bulunan cariyelerden (iffetli) günah işlememiş olanların mehirlerini verin. Eğer fakir iseler, Allah onları lütfuyla zenginleştirir. Allah genişletendir, bilendir.”

33. Ayet: “Zina eden kadın ve erkekten her birine yüz sopa vurun. Allah’ın dinine ve Resulüne karşı gelmekte size acıma duygusu bulunmasın. Allah’a ve ahiret gününe inananlar için Allah’tan bir azaptır. Sizden bir topluluk da onlara azap etsin.”

34. Ayet: “Ey iman edenler! Sizden biriniz günaha sürüklenirse, -ki Allah her şeyi bilir ve her şeye gücü yeter- tövbe edip kendini düzeltsin. Eğer siz ona karşı bir hüküm vermeden önce tövbe ederse, bilin ki Allah çok bağışlayandır, çok merhametlidir.”

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.