Topuk dikeni ve plantar fasiit nedir

Topuk Dikeni ( EPİN KALKENEİ) : Topuk dikeni çok yaygın bir sıkıntıdır. Topuk kemiği altında yani ayak tabanında bir kemik uzantısı oluşur. Bu …

Topuk dikeni ve plantar fasiit nedir
A+
A-
28 Temmuz 2022 00:03
5

Topuk Dikeni ( EPİN KALKENEİ) :

Topuk dikeni çok yaygın bir sıkıntıdır. Topuk kemiği altında yani ayak tabanında bir kemik uzantısı oluşur. Bu uzantı ya da diken, sert tabanlı ayakkabılarla sert yerlerde yürüyüp koşma sonucu yada artrozu olan ileri yaşlardaki bireylerde sıklıkla görülür. Ayrıyeten çok kilolularda, uzun müddet ayakta durarak çalışanlarda ve kimi romatizmal hastalıklarda görülür. Ayak tabanında topuk üzerine bastırıldığında ağrı vardır.

Tedavisinde ortası delik topuk tabanlığı, ya da ayakkabının topuğunun altına gelen kısmın oyulması, ağrı kesici ve enflamasyon dindirici antiromatizmal ilaçlar ve bunlara karşın ağrı geçmezse, topuğa, kemik çıkıntısının olduğu bölgeye kortizon enjeksiyonu yapılır. Yeniden geçmez ise ameliyatla bu çıkıntı alınır.

Plantar Fasiit

Bu rahatsızlığı olan şahıslar, uzun bir dinlenme mühletinden sonra örneğin, sabah kalktıklarında birinci adımlarını atarken daha fazla olan, yürüdükçe azalan fakat, günün ilerleyen saatlerinde ayakta dururken tekrar artan topuğun tabanından ayağın iç kısmına yanlışsız yayılan bir ağrı duyarlar.

Ayak tabanında ve deri altında, topuktan başlangıç alıp parmaklara dek uzanan yelpaze stilinde bir kalın lif katmanı vardır. Bu katmana plantar fasiya denilir. Bu fasiyanın asıl işlevi, kas ve kemikleri muhafazanın dışında, ayağa, yandan baktığınızda iç tarafındaki eğimi vermektir.

Her yaşta görülebilir, ayak tabanına gelen ve sık tekrarlayan travma, spor aktiviteleri, çok yürüme ve ayakta kalmayı gerektiren işlerde çalışanlarda görülebileceği üzere, kilolu ve ileri yaşlardaki bireylerde daha sık ortaya çıkar. Ekseriyetle topuk dikeni ve plantar fasiit birlikte görülür.

Tedavide, topuğa ortası delik tabanlık, şayet ayak tabanında düzlük varsa, plantar fasia üzerindeki gerginliği azaltmak maksadı ile, özel aletler ve meskende plantar fasiaya yönelik germe idmanları verilir. Israr eden ağrılarda plantar fasia ve topuğa tabandan kortizon enjeksiyonu yapılabilir.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.