‘Ukrayna Savunma Bakanlığı, ordusunun donanım problemini çözemiyor’

Kiev merkezli Yolsuzlukla Uğraş Merkezi İcra Yöneticisi Darya Kalenyuk, ülke idaresinin ve askeri liderliğinin Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne donanım sağlayacak durumda olmadığını belirtti.

‘Ukrayna Savunma Bakanlığı, ordusunun donanım problemini çözemiyor’
REKLAM ALANI
Yayınlama: 25.12.2023
2
A+
A-

Ukrayna Yolsuzlukla Uğraş Merkezi İcra Yöneticisi Kalenyuk, ABD merkezli The Atlantic mecmuasının köşe muharriri Daniel Block’a demecinde Kiev’in ve bilhassa de askeri liderliğin Ukrayna ordusunu donatabilecek durumda olmadığını itiraf etti.

Kalenyuk, “Ordumuz kâfi donanıma sahip değil. Ülkemiz muazzam bir sınama ile karşı karşıya ve devletimiz, bilhassa de Savunma Bakanlığı orduya gerekli her şeyi sağlayabilecek durumda değil” diye konuştu.

Block ise Ukrayna Silahlı Kuvvetleri için Batılı ülkelerin zayıflayan takviyesini sürdürmesi için tek umudun yolsuzluğun büsbütün ortadan kaldırılması olduğunu kaydederek, tıpkı vakitte Kiev’in bu maksada ulaşmaktan çok uzak olduğunu tabir etti.

Evvelki gün Ukrayna ordusundan emekli Tümgeneral Sergey Krivonos, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin Harkov bölgesindeki Kupyansk istikametinde önemli meselelerle karşı karşıya olduğunu, Kiev rejiminin orduyu kâfi sayıda eğitimli askerle ve silahla destek edemediğini açıklmaıştı.

Bundan bir gün evvel ise ABD ordusunun Avrupa’daki eski kumandanı General Friedrich Ben Hodges, karşı taarruzun başarısız olmasından Batılı ülkelerin sorumlu olduğunu söylemişti.

Batı’nın Ukrayna ordusuna taarruz için gerekli her şeyi sağlayamadıklarına dikkat çeken Hodges, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin hava gücünün, uzun menzilli hassas silahlarının ve başka askeri teçhizatın yetersiz olduğunu söz etmişti.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.