Ülkemizin ilk beden eğitimi öğretmenlerini yetiştiren ve ülkemizde voleybolun kurucusu kabul edilen ünlü spor adamı kimdir?

Ülkemizin ilk beden eğitimi öğretmenlerini yetiştiren ve ülkemizde voleybolun kurucusu kabul edilen ünlü spor adamı kimdir?
REKLAM ALANI
Yayınlama: 13.03.2024
Düzenleme: 13.03.2024 04:10
3
A+
A-

Ülkemizin ilk beden eğitimi öğretmenlerini yetiştiren ve ülkemizde voleybolun kurucusu kabul edilen ünlü spor adamı Selim Sırrı Tarcan’dır.

Selim Sırrı Tarcan, 1874 yılında Yunanistan’ın Larissa şehrinde doğdu. 1895 yılında Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu. Daha sonra, İsveç Kraliyet Askeri Beden Eğitimi ve Cimnastik Akademisi’nde eğitim gördü. 1909 yılında yurda döndükten sonra, Mekteb-i Sultani’de (bugünkü Galatasaray Lisesi) beden eğitimi öğretmenliği yapmaya başladı.

Tarcan, Türkiye’de modern beden eğitimi sisteminin kurucusu olarak kabul edilir. Beden eğitimi derslerini daha bilimsel ve sistematik hale getirmek için birçok çalışma yaptı. Ayrıca, ülkenin ilk beden eğitimi öğretmenlerini yetiştirmek için kurslar düzenledi.

Tarcan, aynı zamanda Türkiye’de voleybolun kurucusu olarak da bilinir. 1911 yılında YMCA’da (Young Men’s Christian Association) voleybol oynamaya başladı ve bu sporu Türkiye’de tanıtmak için çalışmalar yaptı. 1912 yılında Galatasaray Lisesi’nde ilk voleybol takımını kurdu.

Tarcan, voleybolun yanı sıra boks, güreş, eskrim ve yüzme gibi spor dallarında da faaliyet gösterdi. Türkiye’de modern sporun gelişmesine önemli katkılarda bulundu. 1956 yılında vefat etti.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.