Uzmanı uyarıyor: ‘Kestanenin kimi çeşitleri insan tüketimi için uygun değil, zehirlidir’

Bilecik Belediyesi ithal edilen ve aslen hayvan yemi olarak kullanılan tonlarca kestane ele geçirildi. İnsanların sıhhatini tehlikeye atan ve zehirlenmelere neden olan kestaneler ile tüketime uygun kestaneler birbirinden nasıl ayrılır?

Uzmanı uyarıyor: ‘Kestanenin kimi çeşitleri insan tüketimi için uygun değil, zehirlidir’
REKLAM ALANI
Yayınlama: 26.12.2023
0
A+
A-

19 Aralık’ta Bilecik’te gerçekleştirilen besin kontrolleri sırasında 1 ton Çin kestanesine ele geçirildi. Yapılan incelemeler sonrası kestanenin pişme sonrasında köpürdüğü ortaya çıktı.

Konuyla ilgili Hürriyet gazetesi muharriri İsmail Sarı’nın sorularını yanıtlayan besin mühendisi Ebru Akdağ, “Kestaneler çoklukla iki ana kategoriye ayrılır. Yemek için uygun olan tatlı kestaneler ile yemek için uygun olmayan ve bazen ‘at kestanesi’ olarak isimlendirilen tipler. Bu iki tıp kestane ortasındaki farklar değerlidir ve tüketilebilir olup olmadıklarını belirler” dedi ve ekledi:

“Tatlı kestaneler yenebilirken, at kestaneleri zehirlidir. Şayet at kestaneleri yendiği takdirde sindirim sorunlarına neden olabilir. Yol açtığı en önemli sıkıntılar karın ağrısı, mide bulantısı, kusma ve boğaz tahrişidir. Bu nedenle, tabiatta bulunan kestanelerin hangi çeşit olduklarını ayırt etmek kıymetlidir ve kazara at kestanesi yemekten kaçınmak gerekir.”

‘At kestanesi olabilir, zehirlidir’

Çin’den getirilen ve kestane diye satılan eserlerin ‘at kestanesi’ olabileceğine dikkat çeken Akdağ, “Bu kestaneler saponinler üzere toksik bileşikler içerir. Bu bileşikler, beşerler ve birtakım hayvanlar için zehirlidir. Tüketildiğinde mide-bağırsak rahatsızlıklarına, kusmaya ve başka sıhhat meselelerine neden olabilirler. At kestanesi, çoklukla daha büyük ve parlak kabuklu olup, süs bitkisi olarak yetiştirilir. Bu cinsin kestaneleri, tıbbi hedefler dışında ekseriyetle kullanılmaz ve insan tüketimi için uygun değildir” dedi.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.