Site Rengi

Wilson İlkeleri Nelerdir?

Wilson İlkeleri Nelerdir?

Wilson İlkeleri Nelerdir?

Wilson İlkeleri Nelerdir?

I. Dünya Savaşı sonlarına doğru ABD başkanı Wilson (Vilsın), savaşın sonunda kalıcı bir barışın sağlanabilmesi amacıyla 14 maddeden oluşan Wilson İlkeleri’ni açıklamıştır. Bu ilkelere göre:

  • Barış antlaşmaları açık olacak, gizli antlaşmalar yapılmayacaktır.
  • Denizler herkesin kullanımına açık olmalıdır. Ekonomik engeller kaldırılmalı, ticaret serbestliği sağlanmalıdır.
  • Ülkelerin silahlanması en alt düzeyde olmalıdır.
  • Yenilen devletlerden toprak ve savaş tazminatı alınmayacaktır.
  • Uluslararası barışı sağlamak amacıyla “Milletler Cemiyeti” kurulacaktır.
  • Osmanlı Devleti’nde Türklerin çoğunlukta olduğu bölgelerin egemenliği sağlanmalı, Türk egemenliği altında bulunan diğer unsurlara da özerklik verilmelidir (12. Madde).

Wilson İlkeleri, yenilen devletlere umut ışığı olmuştur. Ateşkes antlaşmalarının imzalanmasını ve I. Dünya Savaşı’nın bitişini kolaylaştırmıştır. İtilaf Devletleri, ABD’nin savaşa girme aşamasında bu ilkelere uyacaklarını açıklamış ancak savaştan sonra izledikleri politikalarla uymadıklarını göstermişlerdir.

1918 yılı sonlarına doğru İttifak Devletleri’nin savaşı kaybedeceği ortaya çıkmıştır. Wilson İlkeleri’nin de etkisiyle önce Bulgaristan ateşkes isteyerek I. Dünya Savaşı’ndan çekildi. Bulgaristan’ın savaştan çekilmesi, Osmanlı Devleti’nin Almanya ile kara bağlantısını kopardı. Savaşı sürdürmekte daha fazla zorlanan Osmanlı Devleti, ardından Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ve en son Almanya ateşkes isteyerek savaştan çekildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.