Yeni yıl yaklaştıkça kokinaya ilgi artıyor

Yılbaşının simgelerinden biri haline gelen, talih ve rahmet getirdiğine inanılan kokina çiçekleri, ağır ilgi görüyor. Fiyatı vakit zaman 250 TL’ye çıkan kokina bazen de kara borsaya düşüyor.

Yeni yıl yaklaştıkça kokinaya ilgi artıyor
REKLAM ALANI
Yayınlama: 25.12.2023
1
A+
A-

Son yıllarda yılbaşının simgelerinden biri haline gelen kokina çiçeğine olan ilgi gün geçtikçe artıyor. Talih ve rahmet getirdiğine inanılan kokina çiçeklerini almak için vatandaşlar, şimdiden çiçekçilerin yolunu tuttu. Kokina çiçeğinin her sene olduğu üzere bu yıl da yeniden en çok satılan çiçeklerin başında geldiğini söyleyen İzmir Çiçekçiler Esnaf Odası Lideri Kazım Kış, daha evvel çok az talep olduğunu, lakin toplumsal medya ile talebin arttığını söyledi. Ay sonuna yaklaştıkça satışlarda önemli bir artış olduğunu belirten ve kokina fiyatlarındaki artışın gün geçtikçe artacağını söyleyen Kış, “Şu an fiyatlar, 125 ile 150 TL ortasında değişiyor. Lakin eser azaldıkça fiyatlar, 200-250 TL’ye çıkabilir. Kokina çiçeği, karaborsaya düşebilir” dedi.

‘ÇOK GÜÇ BİR HAZIRLIK SAFHASI VAR’

3 sene öncesine kadar kokina çiçeğinin ne olduğunun ve ne işe yaradığının kimsenin bilmediğini aktaran Kış, “Çiçekçi dükkanlarımızda tekrar bulunduruyorduk lakin çok az ölçülerde satıyorduk. Toplumsal medyada kokinaların talih, uğur, rahmet getirdiği duyurulduktan sonra yılbaşında en çok satılan çiçeklerin başında gelmeye başladı. Kısımlardaki kırmızı çiçekler, iplerle dikilerek hazırlanıyor. Aslında çok güç bir hazırlık safhası var. İstanbul’da daha çok yapılıyor ve buraya getiriyoruz” diye konuştu.

‘SERALARIMIZI REVİZE ETMEK LAZIM’

Yılbaşı, sevgililer, bayanlar ve anneler günü üzere özel günlerde taleplerin çokça arttığını belirten Kış, “Bazı çiçeklerimizi ithal ediyoruz. Fakat Türkiye genelinde yüzde 65-67 oranında çiçek üretimi yapılıyor. İzmir Menderes Havzası’nda birçok çiçek üretimi var fakat buradaki örtü altı seralar, teknolojinin ve çağın geride kalmış. Çağdaş seralarımız yok. Bu nedenle seralarımızı revize etmek lazım. Antalya, bu hususta çok güzel işleri yapan bir bölge. Zira artık teknoloji olmadığında belirli bir yere kadar çiçek üretimi yapıyorsunuz. Kesimin durumu özel günlerde değişiyor. Havalar soğuduğu vakit bir de üretimle ilgili bir düşünce var. Özel günlerde de talep artınca fiyatlar yükseliyor. Bu da bizi ve çiçek alan insanları etkiliyor” dedi. 

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.