Yeşil eriğin içindeki vitaminler nelerdir? Ekşi eriğin yararları ve zararları…

Her duyduğumuzda ağzımızı sulandıran yeşil erik, yaz mevsiminin yaklaşmasıyla bir arada manavlarda yerini aldı. Severek tükettiğimiz reyonların beğenilen meyvesi olan yeşil eriğin yararları da hayli fazla. İşte, yeşil ekşi eriğin yararları ve zararları!

Yeşil eriğin içindeki vitaminler nelerdir? Ekşi eriğin yararları ve zararları…
REKLAM ALANI
Yayınlama: 25.12.2023
0
A+
A-

Reyonlarda ekşi yeşil erik görüyorsak yazın geldiğini kesin bir formda anlamış oluyoruz. Bilhassa ağızda bıraktığı mayhoş tatla kendini gösteren yeşil erik, tuz ek edilerek de tüketilebiliyor. Ama tuz ile birlikte tüketildiğinde bedende ödem oluşturabileceği için yarardan çok ziyana yol açabilir.

O yüzden yeşil eriğin etinden sütünden tüm yararlarından yararlanmak için mümkün epeyce sade bir biçimde tüketin. Pekala, nedir bu yeşil erik tansiyonu düşürür mü, yararları nelerdir, yeşil eriğin vitaminleri nelerdir?

YEŞİL ERİĞİN YARARLARI NELERDİR?

  • Organik asit içeriği yüksek olan bir meyve olduğu için bedende alkali tutulmasına yardımcıdır.

  • İçeriğinde bulunan sitrik asit bedendeki laktik asidi etkisiz hale getirebilir, bu sayede hissedilen yorgunluğu aza indirir. 

  • Peynir, yoğurt ve ayran üzere süt eserleri ile tüketilmesi halinde kalsiyum emilimini çoğaltır, diş ve kemik sıhhatine yardımcıdır.

  • Et, balık, yumurta ve hindi üzere protein yüklü besinlerle birlikte tüketildiğinde bu besinlerin asit tesirini azaltır ve dengeyi sağlar. Bu sayede besinlerin metabolizmada sindirim sürecini hızlandırır ve kilo verme sürecine yardımcı olur.

  • İçeriğinde çözünebilir güçlü lif oranı sayesinde hem sindirimi kolaylaştırır hem de kabızlık sorununu önler.

  • Düzenli bir formda kütür kütür erik yemek diş etini kuvvetlendirir.

  • Demir emilimini artırıp kansızlığı önler. Bilhassa yumurta ve kırmızı et tüketimi sonrasında meyve olarak erik tercih etmek demirin fonksiyonunu artırır.

  • İçeriğindeki yüksek C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini takviyeler.

  • Anti-aging tesiri sayesinde yaşlanmayı önler ve cilt bariyerini yeniler. İçerdiği bioflavonoidler ve vitaminler bağ doku yenilenmesi artırır.

  • Diğer meyveler örneğin muz, kivi, incir kan şekerini süratle yükseltirken yeşil erik kan şekerini istikrarda meblağ. Bu sayede kilo vermeyi takviyeler. Orta öğünler için alternatif bir meyvedir.

YEŞİL ERİKTE HANGİ VİTAMİNLER VAR?

İçeriğinde lif, C, A, ve K vitamini, sodyum, potasyum, magnezyum, kalsiyum üzere insan sıhhatine düzgün gelecek birçok vitamin ve mineralleri barındıran ekşi bir meyve olan yeşil erik nizamlı tüketildiğinde pek çok yarar sağlıyor. Eriğin 100 gramı yaklaşık 47 kaloridir.

YEŞİL ERİĞİN ZİYANLARI NELERDİR?

Aşırı ölçüde yenen yeşil erik sindirim sistemini bozabilir. Günlük tüketimi abartmadan ölçülü davranmak gerek. Alanında uzman diyetisyenler tarafından yapılan araştırmalara nazaran tüketim ölçüsü aşılan yeşil erik; mide, bağırsak, kalp ve damar hastalıkları açısından risk oluşturuyor. Tuz ile yenen yeşil erik ise bedende su tuttuğu için yüksek tansiyon ve ödeme yol açabiliyor. O yüzden her şeyi kararında yemekte yarar var.

REKLAM ALANI
Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.