Site Rengi

Yukarıdakilerden hangisi ya da hangileri tasarımda dikkat edilmesi gereken unsurlardandır?

I. Yayınlanacak ülke
II. Yayının hitap ettiği yaş grubu
III. Tasarımda kullanılan font

Yukarıdakilerden hangisi ya da hangileri tasarımda dikkat edilmesi gereken unsurlardandır?

a) Yalnız I
b) Yalnız II
c) I ve II
d) II ve III
e) I, II ve III

Yukarıdakilerden hangisi ya da hangileri tasarımda dikkat edilmesi gereken unsurlardandır?
09.04.2021
243
A+
A-

I. Yayınlanacak ülke
II. Yayının hitap ettiği yaş grubu
III. Tasarımda kullanılan font

Yukarıdakilerden hangisi ya da hangileri tasarımda dikkat edilmesi gereken unsurlardandır?

a) Yalnız I
b) Yalnız II
c) I ve II
d) II ve III
e) I, II ve III

Kitap ve Dergi Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Cinsiyet, Yaş ve Ülke: İçerik hazırlanırken renklerden faydalanılmaktadır. Fakat bu renklerin her cinsiyet ve yaş için farklı etkileri vardır. Ayrıca her renk farklı ülkelerde farklı anlamlar taşıyabilmektedir. Bunun için içeriğin hedef kitlesine dikkat edilmelidir. Hedef kitlenin cinsiyeti ve yaşı tasarımda etken rol oynamaktadır. Hatta hazırlanan içeriğin yayınlanacağı ülke bile zaman zaman tasarımda etkili olmaktadır. İçerik yayınlanacağı kültüre ve o kültürün algısına uygun olmalıdır.

Görsel kullanımı: Tasarımda uygun görsellere ve farklı nesnelere de yer vermek gerekir. Görseller, düz yazıya oranla kalıcılığı ve anlamlılığı artıracaktır.

Yakınlık ilkesi: İçerikleri tasarlarken sayfa içi dağılım da çok önemlidir. İçerikler sayfa içerisinde hedef kitleyi boğmayacak ve ilgi çekecek bir yerleşime sahip olmalıdır. Ayrıca ilişkili yapılar birbirine yakın olmalı veya ilişkileri net bir şekilde belirtilmelidir.

Yazı Fontu, Boyutu ve Okunabilirlik: Unutulmamalıdır ki içerik ne kadar rahat okunabilirse anlaşılabilirliği ve kalıcılığı da o kadar güçlü olur. Bunun için seçilen yazı fontları okunabilir olmalıdır. Daha çok Calibri fontu gibi serifsiz ve okuması kolay yazılar tercih edilmelidir. Font seçiminde içeriğe ve amaca uygun karakterler seçilmelidir. Ayrıca yazının büyüklüğü ve kalınlığı da tasarımı doğrudan etkilemektedir. Yazı boyutu seçilirken ölçü birimi olarak punto kullanılır. 1 punto 0,376 mm’dir. Yazı boyutu hedef kitleye göre değişiklik göstermektedir. Yaş grubuna göre uygun yazı boyutu 7-12 yaş arası için 14– 20 punto iken, yetişkinler için 8 – 14 punto arasındadır.

Sayfa Boyutu: Hazırlanan içerik yayınlanacak ortama (kitap, dergi, web, tablet vb.) uygun ölçeklerde olmalıdır. Tasarımın büyük veya küçük olması hâlinde yayınlanacak ortamda elde edilen görüntünün kalitesi düşük olacaktır. Bu durum okunabilirliği ve anlamlılığı düşüreceğinden yayının kalıcılığı ve hâliyle kalitesi de düşecektir.

Kenar Boşlukları: Sayfa boyutu kadar sayfa içerisinde içeriğin yerleşim alanı da önemlidir. Sayfanın altında, üstünde, sağ ve sol kenarlarında ne kadar boşluk olacağı belirlenmelidir.

Cilt Payı: Kitap veya dergiye cilt veya kapak eklendiği zaman iç sayfaların sorunsuz bir şekilde görüntülenmesi için tasarım esnasında sayfalarda bırakılması gereken paydır. Cilt Payı özellikle basılı yayın ortamlarının tasarımında dikkate alınmalıdır. Cilt payının kitap veya dergi tasarımı tam olarak netleştikten sonra belirlenmesi daha uygundur. Çünkü cilt payı hesaplanırken; Sayfa kalınlığı X Sayfa adedi formülü kullanılmaktadır. Cilt payı hesaplanırken formül ile elde edilen sonuca 1 mm ilave edilir.

Kâğıt Türü: Kullanılan kâğıdın türü tasarımı etkilemektedir. Kâğıdın türüne bağlı olarak cilt payı ve kenar boşlukları belirlenmektedir.

E seçeneği I, II ve III doğru cevaptır.

Adobe İndesignAdobe İndesign Çalışma SorularıAdobe İndesign Çıkmış SorularAdobe İndesign Çoktan Seçmeli SorularAdobe İndesign DersiAdobe İndesign Final SorularıAdobe İndesign Klasik SorularAdobe İndesign Sınav SorularıAdobe İndesign SorularıAdobe İndesign Test SorularıAdobe İndesign Vize SorularıMasaüstü YayıncılıkMasaüstü Yayıncılık Çalışma SorularıMasaüstü Yayıncılık Çıkmış SorularMasaüstü Yayıncılık Çoktan Seçmeli SorularMasaüstü Yayıncılık DersiMasaüstü Yayıncılık Final SorularıMasaüstü Yayıncılık Klasik SorularMasaüstü Yayıncılık Sınav SorularıMasaüstü Yayıncılık SorularıMasaüstü Yayıncılık Test SorularıMasaüstü Yayıncılık Vize SorularıTasarımda Dikkat Edilmesi Gerekenler

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.